Autem na hory: Bezpečně a bez nehod
Autem na hory: Bezpečně a bez nehod
Zatímco v nižších nadmořských výškách je sněhu po skrovnu, na horách je bohatá nadílka. Lyžuje se nejen na horách v zahraničí, ale také u nás. Pokud se právě i vy chystáte na dlouho očekávanou zimní dovolenou, nezapomeňte myslet na důkladnou přípravu. Na mysli nemáme pouze lyžařské vybavení, ale také auto.
Chcete-li si dovolenou patřičně užít, musíte tam nejprve dojet. A k tomu je potřeba dobře připravené osobní auto. Důležitý je přitom nejen technický stav, ale také odpovídající zimní výbava a pojištění. Vyplatí se také znát zásady bezpečné jízdy na sněhu, náledí či za zhoršené viditelnosti. Jak na to?
Vždy připraven!
Známé skautské heslo se hodí na řadu životních situací, cestování autem nevyjímaje. Být připraven, znamená mít plán A a mít připravený plán B. Chystáte-li se do hor v období zimy, neexistuje nic důležitější než auto v dobrém technickém stavu.
Před odjezdem na zimní dovolenou proveďte:
- Zkontrolujte stav všech provozních kapalin a je-li nutné, doplňte jej. Nádržka ostřikovačů a hadičky nesmí obsahovat ani kapku letní směsi!
- Zkontrolujte stav autobaterie.
- Máte-li dieselové auto, natankujte nejlépe zimní naftu a vždy mějte dostatečně plnou nádrž. Uvíznete-li v zácpě nebo vás zastihne problém, naftu budete potřebovat i k topení.
- Zkontrolujte zimní výbavu - teplé rukavice, škrabku, lopatu na sníh, sněhové řetězy a raději i startovací kabely.
- Chybu neuděláte, budete-li mít v autě teplou deku, pití a jídlo.
- Na zamrzlé zámky sebou přibalte silikonový olej nebo rozmrazovací sprej.
- Hodí se náhradní klíčky od auta pro případ, že jedny ztratíte. Nemějte je ale na jednom místě. Ideální je, aby jej měla jiná osoba.
- Zkontrolujte také doklady k autu - technický průkaz, zelenou kartu apod.
Pojistěte se!
Povinné ručení je zákon, havarijní pojištění však nikoliv. Velké množství řidičů tak na hory vyráží pouze se základním pojištěním. Když je zastihne problém, musí si v nepříjemné situaci poradit sami. A hlavně to musí zaplatit ze svého. Dnes si přitom můžete uzavřít i krátkodobé havarijní pojištění. Když v zahraničí zaviníte nehodu nebo například srazíte zvěř či vám auto poškodí živelná událost, pojišťovna se o vás postará.
Zimní výbava podruhé
Zimní výbavu jsme sice již zmínili, přesto byste ji u řady aut hledali marně. Sněhové řetězy by však v autě chybět neměly, zejména pokud se chystáte do vyšších nadmořských výšek. Stačí i menší kopec a bez sněhových řetězů nepopojedete ani o centimetr. Nemluvě o tom, že v některých místech jsou sněhové řetězy dokonce povinné. Předpisuje je příslušná dopravní značka. Například v Rakousku vám za porušení tohoto předpisu mohou policisté udělit nemalou pokutu. To, že byste měli mít kvalitní zimní pneumatiky, jistě zdůrazňovat nemusíme.
Dodržujte bezpečnou vzdálenost
V zimě toto dopravní pravidlo platí dvojnásob. Nebo raději trojnásob. Mokro, sníh a námraza významně prodlužují brzdnou dráhu. Při zhoršené viditelnosti je daleko hůře vidět auto před vámi. Proto upravte rychlost a držet raději větší odstup od auta před vámi. Mějte rozsvícená světla a mlhovky používejte pouze tehdy, pokud nevidíte dále než 50 metrů - za mlhy, při hustém dešti nebo sněžení.
Články související s těmito výrazy:
Havarijní pojištění, Cestovní pojištění, Technická kontrola, Dovolená v zahraničí