Až 54 procent Čechů vyráží na hory bez uzavřeného pojištění

Až 54 procent Čechů vyráží na hory bez uzavřeného pojištění

Až 54 procent Čechů vyráží na hory bez uzavřeného pojištění

Více jak polovina Čechů, kteří vyráží na hory za lyžováním, nemají sjednané cestovní pojištění. I přes varování před možnými nehodami v zahraničí a jejich finančními důsledky jsou tak Češi ve sjednávání pojištění stále velmi laxní. Léčebné výlohy je přitom mohou vyjít na desítky až stovky tisíc korun.

Aktivní dovolenou vyhledává stále více lidí. Tento způsob odpočinku však představuje větší riziko úrazů. Rychlejší jízda, zbytkový alkohol i horší sněhové podmínky však mohou být velmi snadnou příčinou nehody, při které si člověk ublíží sám nebo i někomu jinému. Tyto nehody se odehrávají každým rokem a i přes to se na horách stále pohybují lidé bez odpovídajícího pojištění. Podle údajů České pojišťovny je citelná především absence úrazového pojištění a také pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti. Na co?

Pokud si lidé sjednají pojištění, tak často myslí pouze na úrazové pojištění, ze kterého jsou hrazeny škody na jejich vlastním zdraví či majetku. Na pojištění odpovědnosti však zapomínají. Neuvědomují si, že pokud někomu způsobí škodu na zdraví, životě či majetku, musí ji uhradit ze své kapsy. Odškodné je ale na rozdíl od cestovního pojištění, které stojí pár set korun, vyjde na desítky i stovky tisíc korun.

Kdy Vám pojištění nepomůže

Někdy Vám však ani kvalitní pojištění nepomůže. To platí zejména pro případy, kdy svou roli sehraje alkohol, jiné návykové látky či bezohledná jízda. Je logické, že i pojištění má své podmínky a limity, které je třeba dodržovat.

„Odpovědný je vždy ten, kdo škodu způsobil. Pokud tedy lyžaře, který požil alkohol, srazí střízlivý lyžař, bude nejprve zjišťován podíl účasti na způsobené škodě u obou z nich,“ vysvětluje Roman Mikluš ze společnosti Vaše nároky.cz, která se problematikou finančního odškodnění zabývá.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku