Polovina Čechů se nestará o svou životní pojistku

Polovina Čechů se nestará o svou životní pojistku

Polovina Čechů se nestará o svou životní pojistku

O nezbytnosti životní pojistky je přesvědčeno více jak 82 procent Čechů, přičemž čtvrtina z nich sdílí názor, že pojištěný by měl být pouze živitel rodiny. Tyto údaje vyplynuly z průzkumu, který si nechala udělat ING Pojišťovna.

Češi jsou známí svou podpojištěností. O důležitosti životní pojistky je však přesvědčeno více jak 82 procent z nich. Důvodem je snaha zabezpečit své blízké v případě nepříjemné životní události, která by mohla být příčinou existenčních potíží celé rodiny.

Nejméně vědí Češi o životním pojištění

Právě v oblasti životního pojištění mají Češi nejhorší znalosti. "Paradoxem je, že 80 procent lidí je přesvědčeno, že si vybralo správné životní pojištění, ale jen 58 procent z nich zná rozdíl mezi životním pojištěním se spořící složkou a mezi spořením. Stejně tak polovina tázaných nezná rozdíl mezi investičním životním pojištěním a pojištěním kapitálovým. Většina lidí sice tvrdí, že jim pojištění přináší více klidu, ale například zdravotní rizika, kterých se většina z nich obává, mají pojištěním kryta úplně minimálně," přibližuje výsledky letošního zjištění mluvčí asociace Marcela Kotyrová.

Počet uzavřených smluv o životním pojištění mírně klesá. Na konci roku 2011 byl počet smluv 6 614 806, o rok později to bylo 6 521 791 a v prvním čtvrtletí letošního roku je to 6,3 milionu smluv. Rozdíl je tak v poměru žen a mužů, kde převládá silnější pohlaví tvořící 60 procent z celkového počtu klientů.

Životní pojištění Vám snadno zařídíme. Porovnáme Vám nabídky pojišťoven a vybereme pro Vás to nejvýhodnější životní pojištění.

O pojistku je třeba se starat

Nestačí pouze podepsat smlouvu, o životní pojištění je třeba se starat. V opačném případě je plánovaná ochrana nedostatečná. Každým rokem je třeba zvážit výši příjmu a případně změny v rodinné situaci a jejích potřebách. Na základě těchto informací by měly být upraveny pojistné částky, tak aby dané situace odpovídaly. Ideální stav je takový, aby životní pojištění nijak nenarušilo životní úroveň. Proto by se mělo pojistné pohybovat mezi dvěma až pěti ročními platy.

Pro koho je životní pojištění určené

Životní pojištění není určeno všem. Nejedná se o levnou záležitost a proto by jej měli uzavřít ti, co jej opravdu potřebují. Týká se to zejména následujících situací:

  •  Zabezpečení blízkých v případě Vaší smrtí. Životní pojištění zajistí rodině odpovídající životní úroveň.
  •  Vaše rodina je zcela závislá na Vašich příjmech.
  •  Berete si hypotéku nebo velkou půjčku a nechcete, aby splátky museli splácet Vaši blízcí.

I v dobách, které nepřejí Vaši finanční situace, se snažte životní pojištění nevypovídat. Nejenže je to nevýhodné a proděláte, ale také ztratíte pojistnou ochranou. Mnohem lepší je domluvit se s pojišťovnou na jiných způsobech řešení.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku