Desítky cestovních kanceláří nezískaly pojištění pro případ úpadku

Desítky cestovních kanceláří nezískaly pojištění pro případ úpadku

Desítky cestovních kanceláří nezískaly pojištění pro případ úpadku

Pokud pravidelně jezdíte na dovolenou prostřednictvím cestovní kanceláře, vždy si před uhrazením zájezdu ověřte, zda má platné pojištění proti riziku úpadku. Více než 100 kancelářím nebylo pojištění obnoveno pro letošní rok. Nejčastějším důvodem jsou špatné ekonomické výsledky.

Cestovní kanceláře a agentury jsou povinné mít uzavřené pojištění proti riziku úpadku, bez kterého nesmí prodávat žádné zájezdy. Kvůli nedostatečným ekonomickým výsledkům však pro letošní rok nebylo obnoveno toto pojištění více než stovce ze současných existujících 900 cestovních kanceláří.

"Odmítli jsme pojistit cestovní kanceláře v řádu desítek. Opět se to týká, jak těch již existujících, tak nově vznikajících subjektů. Jedním z kritérií je posouzení finanční situace kanceláře vůči interním směrnicím pojišťovny. U nově vznikajících subjektů pak dostatečný podnikatelský plán, který cestovní kancelář předkládá ministerstvu pro místní rozvoji při žádosti o koncesi," sdělil nám Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny Generali, která v současné době pojišťuje přes 300 cestovních kanceláří.

Také další pojišťovny odmítly desítky cestovních kanceláří, jejichž ekonomické výsledky byly špatné, anebo předložily nerealistické obchodní plány.

Hrozba krachu je u cestovních kanceláří vysoká

Prostředí cestovní ruchu je velmi konkurenční a cestovní kanceláře se musí hodně “ohánět”, aby se uživily. V současné době působí v České republice 964 cestovních kanceláří a každý rok se jejich počty mění. Některé kanceláře nevydrží tlak a zkrachují a zároveň se na trh objevují nové.

"Vždycky hrozí krachy. Cestovní ruch je velmi konkurenční prostředí a při tom počtu 964 cestovních kanceláří je jisté, že některá cestovní kancelář zkrachuje," říká Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

A právě z důvodu hrozby krachu, musí mít cestovní kanceláře sjednané cestovní pojištění proti riziku úpadku. V případě, že pojištěná kancelář zkrachuje, mají její klienti téměř stoprocentní záruku, že dostanou částečné nebo dokonce plné odškodné.

Ověřte si, zda je cestovní kancelář pojištěná

Je v zájmu klientů cestovních kanceláří, aby si vždy s dostatečným předstihem ověřili, zda je pojištěná pro případ úpadku. A to platí také v případě cestovních agentur, které zájezdy zprostředkovávají.

"Agentura je povinna klienta informovat o tom, kdo je pořadatelem zájezdu a zda je řádně pojištěn pro případ úpadku," uvedla Kateřina Petříčková, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Také cestovní agentura může zkrachovat, za zájezd však odpovídá vždy konkrétní cestovní kancelář.

Tři hlavní způsoby ověření pojištění cestovní kanceláře:

  • 1. Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven by měly být průběžně uveřejňovány cestovní kanceláře, které mají uzavřené pojištění.
  • 2. Zkontrolujte si pojištění osobně na provozovně cestovní kanceláře, která je povinna předložit před uzavřením smlouvy o cestovní zájezdu zájemci na jeho žádost k nahlédnutí doklad o pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře.
  • 3. Zákazník má právo požadovat vystavení dokladu osvědčujícím zejména informace o uzavřeném pojištění pro případ úpadku a označení pojišťovny.
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku