Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Program Erasmus je mezi studenty vysokých škol a vybraných vyšších odborných škol velmi oblíbený. Studentům umožňuje v rámci studia vycestovat za studiemi do zahraničí. Jedná o stipendium a studium v délce od 3 do 12 měsíců jim zaplatí jejich domovská škola. Jaké další výdaje jim hradí škola, a které by si měli v zájmu své bezpečnosti zaplatit sami?

Jedenkrát za studium na vysoké či vyšší odborné škole může českých student využít nabídky na stipendium a na pár měsíců vyrazit studovat do zahraničí. Program Erasmus je určený pro studenty od druhého ročníku studia výše. Po dobu studia v zahraničí je stále studentem domácí univerzity, která mu každý měsíc posílá stipendium ve výši stanovené podle běžných životních nákladu ve vybrané zemi.

Ze stipendia si student hradí studium, ubytování a případně další náklady na pobyt. Ze zkušeností českých studentů vyplývá, že stipendium je dostatečně vysoké a vyžít se s ním dá velmi dobře. Nejdražší bývají náklady na ubytování a dopravu ve větších městech. Pokud má student výdaje vyšší, musí si rozdíl doplatit ze svého. Řada studentů s tím nemá problém a při studiu si najde brigádu, která navíc pomáhá rozvíjet jejich jazykové znalosti.

Běžné zdravotní pojištění není dostačující

Několikaměsíční studium v zahraničí má svá rizika. Student může onemocnět, nebo se mu přihodí úraz. V takovém případě má přirozeně nárok na stejnou péči jako občané země, v níž se rozhodl nějaký čas studovat. I po dobu studia a pobytu v zahraničí je studentem české univerzity, která za něj platí zdravotní pojištění.

V zahraničí, jak všeobecně známo, však kartička evropského pojištění (tzv. Evropský zdravotní průkaz) není úplně dostačující. Student má sice právo na lékařské ošetření, ale zaplatí to samé co občan, a v zahraničí je zdravotní péče daleko dražší než u nás. Ve většině zemích platí občané vysoké částky za spoluúčast, a proto se českým studentům vyplatí mít uzavřené cestovní pojištění pro studenty neboli cestovní pojištění Erasmus, jak se mu také někdy říká.

Některé pojišťovny mají ve své produktové nabídce i cestovní pojištění pro studenty, které je přizpůsobeno jejich potřebám a finanční situaci. Nejvýhodnější je celoroční pojištění určené pro delší studijní pobytu (stáže, Erasmus apod.) platné po Evropě nebo celém světě, jehož cena se pohybuje od 200 korun měsíčně (např. cestovní pojištění ISIC pro studenty). Ani pro studenta 200 korun nemožná částka. Cestovní pojištění mu poskytne mnohem lepší finanční ochranu na studiích v zahraničí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku