Co dělat při srážce se zvěří?

Co dělat při srážce se zvěří?

Co dělat při střetu se zvěří?

Právě probíhající podzimní období je jedním z nejrizikovějšéích z hlediska možnosti vzniku dopravní nehody. Časté mlhy, kratší den, namrzlé silnice, občas letní pneumatiky...:) Jednou u nejčastějších typů nehod je (pro někoho možná překvapivě) střet s lesní či domácí zvěří. Ve statistikách policie ČR se řadí na čtvrté místo nejčastějších příčin dopravní nehody. Oproti loňskému roku se počet těchto nehod zvýšil v letošním roce dokonce téměř o polovinu. V roce 2012 se tak již přihodilo 4 717 dopravních nehod, při kterých se automobil srazil se zvěří.

Jak se při srážce zachovat?

Brzdná dráha osobního auta, jedoucího 60 kilometrovou rychlostí je za běžných (nestížených) podmínek kolem 35 metrů. Pokud jedete 80km/h už je to 55 metrů. Zvíře tedy musíte vidět na poměrně velkou vzdálenost, při tom nejet rychle a navíc nesmějí být stížené podmínky v podobě námrazy, mokré vozovky atd.. Pokud cítíte, že už ke střetu podle všeho nevyhnutelně dojde, doporučují experti nesnažit se o žádný manévr a zvolit čelní náraz. Jednak je jakýkoliv manévr velmi riskantním a rizikovým, druhak při čelním střetu je deformační plocha střetu se zvířetem největší a tudíž je největší pravděodobnost uchránění posádky před zraněním.

Co potom?

Pokud dojde k úmrtí zvířete, je povinností každého řidiče, takovou nehodu nahlásit Policii ČR a to i v případě, že nevznikne žádná škoda na vozidle! V případě, že tak neučiní, hrozí každému řidiči poměrně vysoká pokuta. Policiie ČR oznámí smrt zvířete místnímu mysliveckému spolku, který následně zajistí odvoz mrtvého zvířete. Mýlí se ten, kdo si myslí, že si například takovou "šikovně" sraženou srnu může odvést domů. To by totiž bylo hodnoceno jako krádež! Dále je potřeba místo nehody vyfotit, a to vyfotit jak zvíře, tak vozidlo. Pro poškození vozidla střetem se zvěří jinak nemáte žádný důkaz (např. pro pojišťovnu)!

Kdo platí "za zvíře" škodu

Za jakákoli domácí zvířata platí ze zákona případnou vzniklou škodu na vozidle jejich majitel. Pokud škoda vznikne střetem s lesním zvířetem, nikdo konkrétní za zvíře neodpovídá. Pokud tedy na vozidle vznikne tímto způsobem škoda, bude vám uhrazena jedině, pokud je "střet se zvěří" součástí pojištění Vašeho vozidla. Střet se zvěří je běžnou možností při volbě šíře havarijního pojištění. Výjimečně dnes již bývá také součástí povinného ručení.

Spočítat povinné ručení

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku