Nepodceňujte výběr dětské autosedačky

Nepodceňujte výběr dětské autosedačky

Nepodceňujte výběr dětské autosedačky

Čeští rodiče patří mezi ty zodpovědné, co se týče používání autosedačky. Bohužel však podceňují výběr vhodné autosedačky a její následné upevnění ve vozidle. Mnoho rodičů se tak dopouští řady chyb, které mohou bezpečí a ochranu zdraví jejích dítěte ve vozidla výrazně snížit.

V loňském roce bylo evidováno celkem 2 726 dopravních autonehod, jejichž účastníkem bylo jedno a více dětí. Lehké nebo středně těžké zranění utrpělo 475 dětí a pouze 15 jich byla zraněno velmi vážně. Z celkového počtu evidovaných autonehod však bylo zjištěno pouze 32, u kterých nebylo dítě ukotvené v dětské autosedačce.

„Případy, kdy dítě není za jízdy připoutáno v dětské autosedačce, jsou spíše ojedinělé, nejedná se o nijak dramaticky rozšířený jev. I s použitím autosedaček však zaznamenáváme autonehody s těžšími i lehčími zraněními dětských spolujezdců. Těch lehčích zranění bylo vloni celkem 475, těžce zraněných dětí pak bylo 15,“ uvádí Jozef Bocán, tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Bezpečnost dítěte ohrožuje špatná autosedačka či její chybné ukotvení

Problémem tedy není zodpovědnost rodičů ani jejich nedostatečná péče o bezpečnost dítěte, ale výběr vhodné autosedačky. Podstatná část rodičů kupuje univerzální sedačky pro děti ve váhové kategorii 9 až 18 kilogramů nebo 9 až 36 kilogramů. Neuvědomují si, že univerzální autosedačky nemusí v pozdějších letech odpovídat postavě dítěte.

„Rodiče by si měli uvědomit, že ani koupí autosedačky v rozmezí devět až třicet šest kilogramů nemají s nákupem dětské autosedačky vystaráno rovnou na celou dobu, po kterou ji dítě musí používat. Autosedačku musí totiž mít všechny děti do výšky 150 centimetrů či váhy 36 kilogramů, což je výška a váha přibližně desetiletého dítěte. Životnost takové sedačky je však v průměru 4 až 6 let,“ zdůrazňuje Drahomíra Matzkeová ze společnosti SAM BABY, která do ČR dováží a prodává kojenecké a dětské zboží.

Pokud koupit univerzální autosedačku, pak je rozhodně lepší volbou varianta pro děti vážící 9 až 18 kilogramů. „Nejvíce se prodávají univerzální modely autosedaček, které splňují více váhových, respektive věkových kategorií, což má příznivý vliv na pořizovací náklady. Výběr věkově a výškově specializovaných sedaček s instalací proti směru jízdy, jak je tomu zvykem například v severských zemích, zatím u nás zůstává v pozadí,“ říká Ondřej Pilecký ze společnosti Babypoint, která se zabývá distribucí dětského sortimentu.

Varování se také týká upevnění autosedaček ve vozidle, které je velmi často chybné. Rodiče by měli důsledně dbát pokynů uvedených u autosedačky. Chybné upevnění autosedačky může být příčinu závažného poranění dítěte.

„Pokud rodič vybere vhodnou sedačku, což by s dnešními testy nezávislých sdružení už neměl být problém, musí mít na paměti také to, kde a jak sedačku ve voze připevnit, a to tak, aby nedošlo k ohrožení dítěte. V tomto směru má spousta rodičů mezery,“ uvádí Martin Farář, vedoucí oddělení BESIP (pozn. BESIP je organizace, která v rámci Ministerstva dopravy ČR zaštiťuje bezpečnost provozu na silnicích).

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku