Bez cestovního pojištění vyráží na dovolenou 14 procent Čechů

Bez cestovního pojištění vyráží na dovolenou 14 procent Čechů

Bez cestovního pojištění vyráží na dovolenou 14 procent Čechů

Počet Čechů, kteří na dovolenou do zahraničí vyráží bez cestovního pojištění, klesá. Z posledního průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyplývá, že se jedná o 14 procent Čechů. K největším počtům pojistných událostí dochází v Egyptě, Řecku a Turecku.

V Egyptě se dokonce přihodí dvakrát více pojistných událostí (55 procent všech pojistných událostí), než je tomu v ostatních zemích, kam Češi jezdí nejvíce. Nejčastěji se jedná o gastroenteritidu, kožní problémy, sluneční alergie a záněty uší a očí. Méně než v minulosti dochází ke ztrátě zavazadel. Významně tak vzrostl podíl škod ze strona zájezdů a to o 16 procent meziročně.

Ceny za ošetření v zahraničí rostou

Pojišťovny varují, že ceny ošetření v zahraničí vlivem slabší koruny rostou. "Škody jsou od konce roku 2013 vlivem slabší koruny dražší, například operace slepého střeva ve Španělsku vyjde letos na 143 tisíc korun, což je o 13 tisíc víc než vloni," řekl ředitel správy pojištění ERV Evropské Štěpán Landík.

Někteří Češi se stále spoléhají na Evropskou kartu zdravotního pojištění EHIS. Ta ale za Vás zdaleka všechno nezaplatí, pojištěnci totiž musí zaplatit vysokou spoluúčast. Ta se pohybuje v desítkách ale i stovkách korun. Například v Bulharsku stojí ošetří přibližně 30 korun za ošetření a 60 korun za hospitalizaci. V horských oblastech není první pomoci ani převoz hrazený z pojištění. Podobně je na tom Turecko. I zde se cena za ošetření pohybuje kolem 60 kroun.

Ve Franci je nutné si nejprve veškeré ošetření včetně léků uhradit ze své peněženky. Jedno ošetření stojí přibližně 25 EUR a hospitalizace za jeden stojí od 16 EUR denně. V Portugalsku Vás jedno ošetření bude stát od 2 do 9 EUR. Na Slovensku si účtují 0,17 EUR za recept a k tomu různou spoluúčast, jejíž výše se odvíjí na zařazení léku. Ošetření Vás zde bude stát od 2 EUR více.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku