Je vám méně než 30 let? Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

Je vám méně než 30 let? Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

Je vám méně než 30 let?Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

Už dávno neplatí, že cenu povinného ručení pojišťovny určují na základě objemu či výkonu motoru pojišťovaného vozidla. Zásadní roli při výpočtu pojistného stále častěji hraje věk řidiče. Čím mladší jste, tím více jste pro pojišťovny rizikovější a tím více zaplatíte více za povinné ručení.

Tento krok pojišťoven není nelogický. Statistiky zcela jasně ukazují, že mladí řidiči jezdí riskantněji, mají méně řidičských zkušenosti a způsobují více nehod než starší motoristé. Jenomže mladí lidé mají “za ušima” a své zánovní auto si zcela bez skurpulí pojistí třeba na svého dědečka.

Na jinou osobu má auto pojištěno téměř 60 % mladých

Že tuto “kulišárnu” mladí lidé velmi dobře znají, ukazují statistiky českých pojišťoven. Buď se o ní dozvěděli od svých rodičů a prarodičů, kteří jim tuto možnost sami nabídli. Vždyť každá korun navíc je dobrá. V některých případech je na tuto možnost dokonce upozornil obchodní zástupce pojišťovny. Každý obchod se počítá. Samozřejmě se tato informace velmi rychle šíří mezi přáteli, studenty i kolegy v práci.

Pojišťovna Generali například uvádí, že 57 % mladých lidí má povinné ručení na své auto sjednané na jinou osobu. Nejčastěji se jedná o otce (27 %), matku (17 %) a prarodiče. Neobvyklé nejsou ani pojistky uzavřené na partnery, kamarády či dokonce kolegy z práce. . Nemuseli přitom své příbuzné nijak přemlouvat. Většinou stačí slíbit, že budou jezdit opravdu opatrně. Zbývajících 43 % mladých řidičů se zodpovědností nebojí a své auto si pojistili na sebe.

Zajímavý vliv má tento trend na chování mladších řidičů ve věku do 30 let za volantem. Ti, kteří mají pojištění sjednané na sebe, způsobují méně nehod. „Z našich analýz přitom jasně plyne, že mladí řidiči, kteří si auto pojistí na někoho jiného, bourají významně častěji než ti, kteří si auto pojišťují na sebe,“ uvedl Miroslav Matějka z pojišťovny Generali.

Hlavně, když je to levnější

Mladí lidé příliš nepřemýšlí nad tím, co se může stát, dokud se to “špatné” nestane. Mladí lidé většinou dokonce ani netuší, jak vysoký bonus vlastně tímto způsobem získali. Nejdůležitější je pro ně výsledná cena povinného ručení. Čím levnější je, tím lépe. Ušetřené peníze přece dokáží utratí za mnohem zajímavější věci.

Podle toho to také na silnicích vypadá. Hýří sebevědomím, protože je netrápí ztráty bonusu. Hodně z nich je přesvědčeno, že patří mez velmi dobré řidiče. Bohužel realita se s jejich názorem neshoduje. Mladí řidiči, zejména pánové, jezdí příliš rychle a riskantně, a patří mezi časté viníky dopravních nehod.

Pojištění na jinou osobu však může mít negativně důsledky zejména pro osobu, na kterou je povinné ručení uzavřené. „Pokud si mladý řidič pojistí vozidlo třeba na otce, pak v případě, že nabourá, musí počítat s tím, že především negativně ovlivní vyjetý bonus právě jemu. A to s následným dopadem na cenu pojištění jak u vlastního vozidla, tak u vozidla otce. Nakonec se tak pojištění prodraží celé rodině,” upozorňuje na možná rizika Miroslav Matějka.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Pojistné, Povinné ručení viník, Nehody