ePojisteni.cz podporuje Carmen !

ePojisteni.cz podporuje Carmen !

ePojisteni podporuje muzikálový 3D film Carmen

V prostorách Hudebního divadla Karlín dotočil režisér F. A. Brabec 3D filmové zpracování muzikálové divadelní hry Carmen. Premiéra v českých kinech je plánována na letošní léto a jistě je na co se těšit! Tento ojedinělý projekt podporuje také ePojisteni.cz.

Carmen

Muzikál s celosvětovou premiérou v Praze

Vznikající filmové zpracování bude prakticky kopírovat a převádět do filmu muzikálovou verzi slavné opery Georga Bizeta, která měla premiéru 2. října 2008 v Praze a kterou vytvořila trojice proslulých amerických autorů Leslie Bricusse, Frank Wildhorn a Gabriel Barre. V hlavní roli vystupuje Lucie Bílá.

Idea původního amerického muzikálu a jeho celosvětová premiéra v Praze vznikla v hlavě zkušeného producenta Egona Kulhánka již na jaře 2005, kdy byl Hudebním divadlem Karlín uveden muzikál Jekyll&Hyde, na jehož premiéře byli i jeho autoři Leslie Bricusse a Frank Wildhorn. Provedením muzikálu nadšený autor hudby Frank Wildhorn se pro myšlenku uvést zde i celosvětovou premiéru Carmen okamžitě nadchl.

Velká show

Muzikálová Carmen je velkolepou podívanou v broadwayském stylu. Není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to „moderní verze“ Carmen, ale příběh Carmen pouze volně inspirovaný. Carmen je zejména ohromná show plná akrobatických a eskamotérských dovedností, hromadných tanečních čísel, ohromujících světelných a scénických efektů, včetně přítomnosti velkých živých zvířat na jevišti. V hloubce jeviště pražského Hudebního divadla v Karlíně se totiž objevují i lvi, velbloud, lama nebo krajta, všichni cirkusu Berousek.

O tradičně kvalitním pěveckém výkonu Lucie Bílé určitě netřeba pochybovat, velkou zajímavostí je ale její taneční a především pak herecký výkon, za který byla nominována na cenu Thálie.

Lucie Bílá jako Carmen

Děj:

Operní Carmen je dělnicí v tabákové továrně, ta muzikálová je hvězdou cirkusu, který přijíždí do přímořského španělského města zrovna v době zásnub starostovy dcery Kataríny s policistou Josém. První setkání s Carmen mu převrátí život na ruby. Marně jí a vlastně především sám sobě vysvětluje, že je zasnouben a navíc vázán pracovními povinnostmi. Síla, která je táhne k sobě, svou mohutností překvapí nejen Josého, ale i samotnou Carmen.

Čistá a nevinná láska milostné dvojice, je tak narušena příchodem vášnivé ženy, která muže uhrane, omámí a plně si jej podmaní.

Hudba

Hudbu k muzikálu i filmu složil Frank Wildhorn, který se v roce 1999 stal prvním americkým skladatelem po dvaceti dvou letech, jemuž se hrály tři tituly na Broadwayi současně. Byl to Jekyll&Hyde, The Scarlet Pimpernel a The Civil War. Všechny tyto show obletěly celé Spojené státy a viděli je diváci v mnoha zemích všech kontinentů.

Carmen nabízí převážně nesmírně melodický pop s latinskými vlivy, skrývající hned celou řadu mimořádných hitů v bezkonkurenčním podání Lucie Bílé. Texty napsal Jack Murphy, který je autorem celé řady divadelních projektů a to nejenom jako textař, ale i jako skladatel. Překlad libreta a textů písní do češtiny připravil zkušený muzikálový autor Adam Novák. Režie divadelního představení se ujal Gabriel Barre, který se osobně zúčastnil i natáčení filmové verze.

Druhý český 3D film

Režisér F. A. Brabec se rozhodl natočit filmovou adaptaci tohoto mimořádně úspěšného divadelního muzikálu ve 3D. Po hudební komedie V peřině, kde rovněž spolupracoval s Lucií Bílou, bude Carmen již jeho druhý 3D film, zároveň je to druhý český 3D film vůbec. F.A. Brabec je tak průkopníkem 3D filmů v našich končinách.

Základní princip 3D - neboli stereoskopických filmů - je už dnes celkem známý. Film se natáčí na „dvoukameru“ neboli na dvě kamery naráz, které v daný moment suplují dvě lidské oči. Tím se docílí prostorového efektu třetího rozměru. Výsledný obraz na plochém plátně je díky rozdílným úhlům kamer rozmazaný (obraz pravého oka v tuto chvíli vidíte i levým a naopak) a do finální 3D podívané ho nakonec spojí brýle na nosech diváků. Díky nim vidí každé oko svůj úhel pohledu a divákům se najednou otevře hluboký svět ve 3D.

Efektní podívanou slibuje nejen 3D formát, celý příběh, jehož část se odehrává v cirkusu. Úžasné jsou kostýmy, velkolepá scéna, v níž nechybí fontána na náměstí, les, pláž, kaple nebo hra s odrazy v zrcadlech. Není též bez zajímavosti, že veškeré pěvecké a instrumentální výkony budou pro film zaznamenány živě, čili bez užití obvyklého playbacku.

carmen
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku