Pojištění nejvíce rozumí lidé nad 40 let a nejméně lidé do 30 let

Pojištění nejvíce rozumí lidé nad 40 let a nejméně lidé do 30 let

Pojištění nejvíce rozumí lidé nad 40 let a nejméně lidé do 30 let

Česká asociace pojišťoven (ČAP) provedla průzkum, kterého se zúčastnilo více jak tisíc respondentů. Z výsledků průzkumu jednoznačně vyplynulo, že nejméně o pojištění vědí lidé s nižšími příjmy do 30 let a naopak nejvíce pojištění rozumí lidé nad 40 let a s příjmem okolo 40 tisíc korun a výše.

Ve znalostech o pojištění mají Češi velmi průměrné znalosti. Kdyby se znalosti známkovali dle školního hodnocení, dostali by Češi pouze trojku. Nejhůře jsou na tom se znalostmi lidé s nižšími příjmy a věkem do 30 let. Naopak nejlépe si v průzkumu vedli lidé starší 40 let a se spíše nadprůměrnými výdělky.

Hlášení škody je hračka. Kompletní doklady však dodá na poprvé jen málokdo

S hlášením škody si věděli rady všichni účastníci průzkumu. Problém nastal až při dodání dokladů. Ačkoliv jsou lidé informování o tom, jaké doklady mají dodat, málokdy tak učiní napoprvé. Téměř polovina dotázaných by zapomněla dodat minimálně jeden doklad. Většina lidí standardně zapomíná dodat technický průkaz při hlášení škody na vozidle.

"Největší problém mají klienti s dodáním dokladů důležitých pro vyřízení pojistné události, jako jsou faktury, pořizovací doklady k poškozeným věcem nebo dostatečná fotodokumentace. Výjimkou nejsou ani ty případy, kdy je špatně vyplněno hlášení o škodě, uvedeno chybné číslo smlouvy nebo bankovní spojení," sdělila Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Češi jsou pojištění, ale zapomínají na aktualizaci smluv

Češi si uvědomují důležitost pojištění. Na co však zapomínají, je pravidelná aktualizace smluv při příležitostech, jako je rekonstrukce, nákup nového vybavení, změna pojistníka a další. Někteří si to sice uvědomují, ale nečiní tak.

Téměř třetina dotazovaných by neaktualizovala smlouvu po kompletní rekonstrukci bytu a 30 procent nemá potřebu provést aktualizace pojistných smluv po smrti pojistníka. Výsledkem průzkumu je tedy fakt, že Češi mají horší teoretické znalosti oproti těm praktickým. Úspěšní bylo v průzkum 43 procent dotázaných, kteří by za své znalosti obdrželi jedničku nebo dvojku.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku