Jak jezdit v zimě bezpečně

Jak jezdit v zimě bezpečně

Jak jezdit v zimě bezpečně?

Jízda v zimním období vyžaduje mnohem větší opatrnost a pozornost řidiče. Každý by měl uvážit své schopnosti a vyvarovat se hazardu, kterým neohrozí pouze sebe, ale i ostatní. Zejména je třeba si uvědomit, že na mokré nebo zledovatělé vozovce je brzdná dráha mnohem delší, proto musíme dodržovat větší odstup od vozidla před námi.

Prudké zabrzdění může vést k zablokování kol a smyku. Zejména v zatáčkách je namístě opatrně přibrzdit a projíždět je plynule. I když máme zimní pneumatiky, není tím zaručena naprostá bezpečnost. V ideálním případě bychom měli jednou týdně, nejméně však aspoň jednou za měsíc, kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách a hloubku dezénu. Například při brzdění na mokré vozovce pneumatika s dezénem o hloubce 8 mm zkrátí brzdnou dráhu na polovinu v porovnání s pneumatikou s dezénem o hloubce 1,6 mm, kterou vyžaduje zákonné minimum. Odborníci doporučují pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 mm.

Zbytečně rychlá jízda, předjíždění a neohleduplnost na silnicích má v zimě mnohem tragičtější následky. Nemusí to být jen škody na vlastním nebo cizím majetku, ale v mnoha případech i smrt. Jezděte opatrně!

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku