Jak řešit prasklé přední sklo

Jak řešit prasklé přední sklo

Jak řešit prasklé přední sklo?

Prasklé přední sklo bychom si měli nechat opravit neprodleně. Zejména během zimních mrazů může zmrzlá voda pozdní opravu značně zproblematizovat. Kromě toho se při větší prasklině může stát, že nás zastaví policista. V takovém případě hrozí odebrání trestných bodů a vysoká pokuta. Oprava prasklého čelního skla však není možná, pokud je sklo prasklé ve výhledu řidiče. V takovém případě je podle zákona nutná výměna skla. Jelikož taková situace může nastat kdykoli, připojištění předního skla se určitě vyplatí. Připojištění přijde kolem 500 Kč za rok.

Jen ve vzácných případech je možné identifikovat řidiče, od jehož vozidla se kámen na přední sklo odrazil, aby se škoda hradila z jeho povinného ručení. Nejlepší cestou ochrany je sjednat si u některé pojišťovny připojištění k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Pomoc s opravou a vyhledáním nejbližšího nebo smluvního skloservisu poskytne zákaznická linka pojišťovny, tam také získáme pokyny, jak postupovat. Následně stačí přijet do servisu s potřebnými doklady. V případě, že platba jde z povinného ručení viníka, musí viník mít sebou malý TP, Zelenou kartu, ŘP a doklad o zaplacení povinného ručení. Poškozený předloží velký TP, Zelenou kartu a ŘP.

Při hrazení výměny čelního skla z připojištění je potřeba velký TP, Zelenou kartu, ŘP a doklad o zaplacení pojistky připojištění čelního skla. Čekací doby u výměny skla se liší podle typu montáže od 30 minut do 24 hodin. Optimální je objednat se na opravu, a to alespoň s jednodenním předstihem. Za příplatek servis zařídí jednání s pojišťovnou. Při této variantě je obvykle potřeba notářsky ověřená plná moc, která opravňuje servis k jednání s pojišťovnou. Některé smluvní servisy vyřizují jednání s pojišťovnou samy, zjednodušeně a bez příplatku.

Náhrada škody se pohybuje od 1 000 do 30 000 Kč. Nárok nelze uplatnit, je-li patrné, že škoda byla způsobena vlastní neopatrností nebo záměrně.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku