Jak si sbalit cestovní kufry do letadla

Jak si sbalit cestovní kufry do letadla

Jak si sbalit cestovní kufry do letadla

Cestování letadlem je pohodlnější a především rychlejší než cestování autem, což platí zejména pro vzdálené lokality. Má však také řadu omezení, která se týkají zejména zavazadel a jejich váhy či obsahu. Proto je třeba dát si velký pozor, co vše si sebou zabalíte.

Pryč jsou časy, kdy letecké společnosti nehleděly na množství zavazadel či jejich váhy. Ekonomická krize ovlivnila všechny oblasti života včetně cestování. Dnes je obvyklé, že cestovní společnosti respektují příruční zavazadlo přesně daných rozměrů a velké zavazadlo do 15 kilogramů. Nízkonákladové společnosti v ceně letenky velký kufr zpravidla zahrnutý nemají. Pokud jej však chcete, musíte si připlatit. To platí také pro případy, kdy kufr váží více než je povolený limit. Každý další gram navíc je okamžitě zpoplatněn.

Příruční zavazadlo versus velký kufr

Narazili jste na supervýhodný zájezd za skvělou cenu? Předtím, než letenku zaplatíte, zjistěte si veškeré informace. Prvotní cena se může zdát nízká, ale ve výsledku se díky mnoha dalším poplatkům může značně prodražit. Nezapomeňte se například ujistit, jaká zavazadla jsou v ceně a kolik je případný doplatek. Budete-li s výslednou cenou stále spokojeni, neváhejte a začněte balit.

Každá letecká společnost toleruje příruční zavazadlo. Pravidla a podmínky však nejsou totožné. Téměř všechny společnosti tolerují zavazadlo v délce do půl metru. Některé společnosti Vás na letadlo vpustí se zavazadlem i fotoaparátem či kamerou, jiné však pustí cestujícího pouze s malým batůžkem, další společnosti hmotnost příručního zavazadla neřeší vůbec.

Obsah příručního zavadla bývá rovněž omezen. V žádném případě nesmí obsahovat ostré předměty, nože, zábavnou pyrotechnicku či tekutiny (např. nápoje, sprchové gely, oleje, krémy, pěnová tužidla, deodoranty a další). Letecké společnosti mířící do různých zemí mají různě tvrdá opatření. Před každou cestou si je zjistěte. Přebalování kufrů na letišti nepatří k příjemným zážitkům. Do příručního zavazadla si rovněž nezapomeňte přibalte nutné léky a zdravotnické pomůcky. Vhodné nikoliv nutné je mít lékařské doporučení.

Hmotnost velkého zavazadla bývá 15 kilogramů. Pokud není v základní ceně letenky, zjistěte si výši případného doplatku za cestovní kufry. Zavazadlo si rezervujte vždy s předstihem. Cena za zavazadlo na místě je totiž vždy vyšší a to až několikanásobně.

Pro cestování letadlem je vhodný pevný kufr a to z důvodu častého nešetrného zacházení se zavazadly na letištích. Pevný a pružný cestovní kufr však vydrží téměř vše. Vzhledem k omezení váhy důkladně vybírejte, co si zabalíte. Opravdu není nutné mít zabalený celý šatník a několik párů bot. Nikdy také nenechávejte v kufru důležité osobní doklady a cennosti (peníze, kreditní karty, klíče, šperky, mobilní telefony, fotoaparáty, kamery a jiné křehké předměty čí jídlo). Tyto věci sebou vozte vždy v příručním zavazadle.

Tipy na zabalení kufru:

  •  Na dno kufru patří velké kusy oblečení, jako jsou bundy, kalhoty, košile i ručníky.
  •  Srolovaná trička a drobné kusy prádla použijte na vyplnění mezer po obvodu kufru.
  •  Krémy, pasty na zuby či šampony vložte do uzavíratelného igelitového sáčku.
  •  Používejte spíše menší balení kosmetiky. Klasické balení při běžné délce dovolené nevyužijete.
  •  Obalte svůj kufr do netradiční květinové či barevné fólie. S jistotou jej rozpoznáte na běžícím pásu.
  •  Proti otevření kufru během letu jej uzamkněte a omotejte průhlednou potravinovou fólií.
  •  Používáte-li kufr s číselným kódem, dobře si jej zapamatujte!
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku