Máte cestovní pojištění? Víte, jak jej správně použít?

Máte cestovní pojištění? Víte, jak jej správně použít?

Máte cestovní pojištění? Víte, jak jej správně použít?

Každým rokem před letními dovolenými odevšud slyšíte stejnou radu. Nezapomeňte na cestovní pojištění. Vybrat si dobré cestovní pojištění je skutečně důležité, což ovšem zjistíte teprve tehdy, pokud nastane problém. Nečekejte na něj a cestovní pojištění si sjednejte ihned.

Cestovní pojištění stojí řádově několik set korun v závislosti na místě pobytu, jeho délce a také na způsobu jeho trávení. Vzhledem k cenám ošetření je to velmi zanedbatelná částka. Pokud navíc cestujete častěji, vyplatí se Vám celoroční varianta.

Na Evropský zdravotní průkaz se nespoléhejte

S Evropským zdravotním průkazem si vystačíte pár kilometrů za českým hranicemi, kam vyrážíte na obvykle nákupy. Na klasické dovolené by jste se ale na něj spoléhat neměli. Je pravda, že na jeho základě by Vás měli ošetřit v každém zdravotním zařízení stejně jako místního občany. Jsou tu ale zásadní podmínky, na které bychom Vás chtěli upozornit.

Za prvé ošetřit se musíte nechat pouze ve smluvním zařízení. V přímořských oblastech jich bývá dostatek, ale například v Alpách už jich tolik není. V letních turistických destinacích navíc bývá problém s hotelovými lékaři, kteří zpravidla nemají smlouvy s veřejným zdravotním systém.

"U moře byste si měli dát pozor především na takzvané hotelové lékaře, ti často nemají smlouvu u veřejného zdravotního systému," poukazuje na problém Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad.

Za druhé ne zrovna pozitivní zprávou je vysoká spoluúčast. Při každém ošetření či léčbě počítejte s tím, že část nákladu půjde také z Vaší kapsy. A že se nejedná o zanedbatelné částky se dočtete na www.cmu.cz. Omezené jsou také asistenční služby.

To vše hovoří ve prospěch komerčního cestovního pojištění, které si můžete sjednat přesně na míru Vaší dovolené. V případě problému stačí, když zavoláte na linku asistenční služby, která Vám pomůže najít odpovídající zdravotnické zařízení a v případě nutnosti složí i finanční zálohu.

Náš tip: “Kompletní nabídku a možnost porovnání cestovního pojištění najdete na stránce o cestovním pojištění.”

Co dělat, když...

Co ale když dojde k situacím, které Vaše pojištění tak úplně nekryje? Ideální je se na možné varianty zeptat u vybrané pojišťovny a výběrem vhodného typu předejít možný komplikacím. Nejvíce problémů nastává v následujících případech.

Extrémní sporty

S běžnými sportovní aktivitami, jako je běh, jízda na kole, plavání, pojišťovny počítají, a zpravidla jsou zahrnuty v běžném cestovním pojištěním. Pokud ale patříte mezi vyznavače extrémních sportů (vysokohorská turistika, horolezetctví, paragliding, sjíždění divoké vody, apod.), pak je nutné se připojistit. Většina pojišťoven má dnes ve své nabídce variantu i pro tyto případy.

Trpíte chronickou nemocí

Dojde-li k onemocnění či úrazu na dovoleně, není s pojištěním žádný problém. Pokud ale trpíte nějakým chornickým onemocněním, pak počítejte s tím, že po Vás bude chtít pojišťovna doložit, že jste za poslední rok neměli žádné problémy. Těhotné ženy nebudou mít problémy s pojištěním během prvních sedmi měsíců gravidity.

Alkohol

K dovolené patří popíjení alkoholických nápojů stejně jako cokoliv jiného. Bohužel je to ale velký problém pro pojišťovny. Pokud dojde ke škodě ve chvíli, kdy je pojištěný pod vlivem alkoholu, a tím nemyslíme dvě sklenky vína, odmítají vyplácet pojištění. Tuto podmínku vždy najdete v pojistných podmínkách.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku