Jak vybrat cestovní pojištění pro Au-pair

Jak vybrat cestovní pojištění pro Au-pair

Jak vybrat cestovní pojištění pro Au-pair

Dnešní doba nabízí mladým generacím spousty možností v oblastech vzdělávání a cestování. Zejména mladé dívky vyráží do zahraničí získávat cenné zkušenosti jako Au-pair. V rodinách zastávají funkci pečovatelky o děti a případně i domácnost, a zároveň se učí cizím jazykům a poznávají život v cizích zemích.

Dlouhodobý pobyt v zahraničí však není totéž týdenní dovolená a dívky, které se rozhodnou vyrazit do světa, čeká před cestou spousta administrativy. Jednou z věcí, které musí mít vyřešené, je pojištění. Zde rozlišujeme dvě varianty - pobyt je plánován na dobu kratší než šest měsíců nebo delší než šest měsíců. Jak to souvisí s pojištěním?

Pobyt kratší než šest měsíců

Plánujete-li pobývat v cizině kratší dobu než šest měsíců, musíte si v České republice nadále platit zdravotní pojištění. V případě, že jste student/ka, za vás zdravotní pojištění uhradí stát. V opačném případě si jej musíte zaplatit ze svého jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů.

Dále je doporučeno sjednat si dlouhodobé cestovní pojištění pro případy, že byste v cizině onemocněli, nebo se vám stal úraz. V zemích EU sice platí evropský zdravotní průkaz pojištěnce. Ten však zajišťuje pouze to, že v dané zemi máte nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako její občané. Cestovní pojištění poskytuje jistotu, že navíc nic platit nebudete.

Pobyt delší než šest měsíců

Odjíždíte-li pracovat jako au-pair na dobu delší než půl roku, můžete se ze systému zdravotního pojištění v ČR odhlásit a přihlásit se v zemi, kde budete žít. Znovu se přihlásíte tehdy, až se vrátíte domů. Pojišťovna po vás může požadovat potvrzení, že jste po dobu nepřítomnosti byli nějakým způsobem pojištění.

Pokud se nechcete přihlašovat v dané zemi, nezapomeňte si uzavřít kvalitní cestovní pojištění na celou dobu. Věřte, že v cizině nechcete platit ošetření či léčbu ze svého, protože je velmi drahá. Plat au-pair by v takovém případě nemusel stačil. Dlouhodobé cestovní pojištění vám však poskytne patřičnou dávku jistoty. A navíc budete mít potvrzení pro pojišťovnu, až se po delší době vrátíte domů.

Jaké cestovní pojištění zvolit?

Při výběru vhodného cestovního pojištění vybírejte mezi dlouhodobými variantami. Zajímejte se především o pojistné limity a jejich výši, rozsah pojištění, asistenční služby i další možnosti připojištění. Vyplatí se připojistit si například zavazadla nebo odpovědnost za škody, které můžete způsobit třetím osobám.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění AU-PAIR, AU-PAIR, Krátkodobý pobyt