Jak vybrat životní pojištění?

Jak vybrat životní pojištění?

Jak vybrat životní pojištění? | ePojisteni.cz

Životní pojištění patří mezi dlouhodobé pojistné produkty, u nichž je pečlivý výběr na počátku velmi důležitý. Pojišťovna, kterou si vyberete, vám toto pojištění bude poskytovat i několik desítek let. Než tedy podepíšete smlouvu, důkladně si porovnejte aktuální nabídku a zjistěte si, která pojišťovna vám poskytne nejen zajímavou cenu, ale především kvalitní pojištění. Unáhlená volba by se vám nemusela v případě pojistné události vyplatit. My vám na následujících řádkách stručně poradíme, jak vybrat životní pojištění správně.

Se životním pojištěním zabezpečíte své nejbližší

Pojištění jako takové je bráno spíše jako nutnost, někdy dokonce zákonná povinnost (např. povinné ručení). Málokdo si jakékoliv pojištění sjednává s úsměvem na rtech. Všichni však víme, že pojištění má smysl. Nejinak je tomu v případě životního pojištění. To nemá příliš velký smysl pouze pro člověka, který je bud dostatečně finančně zajištěn na dlouhou dobu z vlastních zdrojů nebo žije sám, nemá žádné dluhy a navíc má vytvoření finanční rezervu na horší časy.

Pro osoby, které však platí vysoké splátky za hypotéku, a ještě jsou na jejich příjmu závislé děti s manželkou či manželem, je životní pojištění více než potřebné. Nezaopatřená manželka bez výdělku a malé děti jsou dostatečným důvodem pro uzavření životního pojištění. Životní pojištění je často jedinou zárukou, že v případě nemilé události (např. ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc či dokonce úmrtí), bude mít rodina po určitou dobu z čeho žít.

Rizikové, investiční nebo kapitálové životní pojištění?

Na trhu jsou k dispozici tři typy životního pojištění - rizikové, investiční a kapitálové životní pojištění. Riziková varianta zahrnuje pouze pojistnou ochranu. Je levnější, ale nedojde-li k pojistné události, veškeré peníze propadnou pojišťovně. V případě pojistné události je pojistné plnění vyplaceno osobě stanovené pojistnou smlouvou.

Investiční a kapitálové pojištění obsahuje kromě pojistné ochrany také investiční složku. Pojištěný bude část peněz vkládat na pojištění a část bude v průběhu pojištění zhodnocována prostřednictvím investičních fondu. Obě varianty se liší mírou rizika a garancí výplaty pojistného plnění při dožití.

Všímejte si také...

Vzhledem k délce pojištění je v každém případě dobré si vybrat takové životní pojištění, které umožňuje přerušení placení pojistného bez sankcí. Tato možnost se vám bude hodit v dobách, kdy si nebudete moci dovolit platit drahé pojistné.

Dalším kritériem, které by vás měla zajímat, jsou poplatky a jejich výše. Může se jednat o poplatky vstupní, měsíční, roční a jiné. V každém případě by poplatky, pokud jsou nějaké, neměly v celkové výši pojistného nadělat velkou neplechu.

V poslední řadě si zjistěte a ověřte veškeré smluvní podmínky. Nezapomeňte, že podepisujete smlouvu na deset a více let. Kromě jiného byste měli být dobře informováni o tom, jak a v jaké lhůtě obdrží vaše rodina pojistné plnění. V případě úmrtí je pojistné plnění obvykle vyplaceno jednorázově a téměř okamžitě Při úrazu a nemoci však může být celková částka vyplácená po několik týdnů až měsíců.

Poraďte se s odborníky

Vybrat si životní pojištění správně a nelitovat toho po pár letech, není vůbec jednoduché. Pokud tedy nedisponujete dostatkem času, který budete výběru ochotni věnovat, poraďte se s odborníky. O životním pojištění ví úplně vše a navíc mají přehled o aktuálním vývoji. Ve spojení s vaší životní situací a jejím možným vývojem do budoucnosti vám dokáží navrhnout životní pojištění doslova na míru.

Životní pojištění si můžete srovnat rovněž online prostřednictvím internetových srovnávačů. Stačí zadat osobní údaje a další kritéria a obratem získáte přehledně srovnanou nabídku odpovídajících pojištění od různých pojišťoven. Následující zhodnocení a výběr nejvýhodnější varianty vám zabere výrazně méně času.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku