Sjednejte si havarijní pojištění tak, aby se opravdu vyplatilo

Sjednejte si havarijní pojištění tak, aby se opravdu vyplatilo

Sjednejte si havarijní pojištění tak, aby se opravdu vyplatilo

Pojištění vozidel zahrnuje dva základní typy pojištění. Zákonné povinné ručení kryje škody způsobené na majetku či zdraví druhých osob. Škody na vozidle způsobené vlastní vinou či neznámým pachatelem zase zaplatí havarijní pojištění. Ovšem, pokud je sjednané správně.

Povinné ručení je dané zákonem a vlastníci motorových vozidel jej musí mít sjednané, ať už se jim to líbí či nikoliv. Havarijní pojištění je však čistě dobrovolná záležitost a záleží pouze na vlastníkovi, zda jej považuje za potřebné či naopak zbytečné. Havarijní pojištění se v každém případě vyplatí u novějších vozidel, u nichž případné škody dosahují výrazně vyšších částek. Ale i pro starší vozidla existují speciálně upravená pojištění.

Avšak ani existence havarijního pojištění nemusí znamenat, že pojištěnému bude uhrazena jakákoliv škoda. Důležité je také to, jaké smluvní podmínky si pojištěný vyjedná.

Havarijní pojištění - je vůbec nutné?

Nejprve si řekněme, proč je “drahé” havarijní pojištění nutné. Pro představu je nejlepší názorná ukázka. Představte si, že jste si právě koupili nové vozidlo. Pár dní poté projíždíte křižovatkou a na sekundu se podíváte jinam. Srážce už nedokážete zabránit. Škody na druhém vozidle uhradí vaše pojišťovna z povinného ručení. Ale co váš krásný nový vůz? Máte-li sjednané havarijní pojištění, opravy budou hrazené z něho. Pokud jste však nechtěli utrácet peníze za další pojištění, opravu budete muset uhradit ze své kapsy. A to zabolí.

Havarijní pojištění chrání váš vůz a potažmo i vaše peníze. Nejlepší volbou je havarijní pojištění v plném rozsahu - tzv. All risk, které kryje rizika havárie, krádeže, vandalismu i živelných události. Chcete-li ušetřit, můžete si sjednat i havarijní pojištění pouze proti vybraným rizikům. Pozor však! Pokud vám auto odcizí a vy nemáte v havarijním pojištění sjednané riziko krádeže, máte smůlu.

Tipy, jak si sjednat havarijní pojištění

  •  • Cena havarijního pojištění se odvíjí od stáří vozidla a jeho aktuální hodnoty. Aktuální hodnota je v podstatě pojistná částka, kterou byste měli respektovat při uzavírání havarijního pojištění. Tuto částku obdržíte v případě totální škody či odcizení.
  •  • Havarijní pojištění All risk se vyplatí zejména u nových vozidel. U starších vybírejte taková rizika, která vám reálně hrozí. Vlastníte-li garáž, vynechte riziko krádeže.
  •  • U nového vozidla nezapomínejte na připojištění GAP, které vám v případě totální škody uhradí rozdíl mezi vyplaceným pojistným plněním a pořizovací cenou. Proč? Protože vozidlo 3 letech užívání má úplně jinou hodnotu nežli v době pořízení. Zpět tak získáte částku, kterou jste do auto reálně vložili.
  •  • Zvolte správnou spoluúčast. Výše spoluúčasti sice příjemně snižuje cenu pojištění, ale všechny škody do této částky půjdou na váš vrub. V případě více malých škod budete veškeré opravy platit ze své kapsy.
  •  • Vyplatí se sjednat havarijní pojištění společně s povinným ručením. Pojišťovny vám nejen nabídnou slevu, ale také získáte možnost převedení bonusu z povinného ručení na havarijní pojištění.

Naše rada: Cena vozidla neustále klesá. Proto si nechte každý rok své havarijní pojištění aktualizovat. Nemá smysl platit více, než je nutné.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku