Je E85 palivem budoucnosti?

Je E85 palivem budoucnosti?

Je E85 palivem budoucnosti?

Nečekaně rychle u našich silnic roste počet benzínových stanic, u kterých lze načerpat biopalivo E85. Dnes už je jich více než sto a alespoň jednu najdete v každém koutě České republiky.

E85 je palivem, ve kterém místo benzínu převažuje etanol. To má za následek hned několik pozitivních (a negativních) efektů. Zdá se však, že pozitivní vlivy jsou tak silné, že zanedlouho převáží do té míry, že se jízda na etanol stane plně konkurenceschopnou alternativou.

Výhody E85 spočívají především v ekologičnosti a ekonomičnosti, kdy vůz spalující toto palivo produkuje o zhruba 70% méně škodlivých emisí, než vůz spalující benzín, tedy palivo, které zároveň stojí až o 10Kč víc, než E85. Druhou výhodou je nárůst výkonu, kterého při spalování etanolu dosáhneme (činí až 15%). Je to dávno tím, že E85 dosahuje oktanového čísla kolem 109, takže je možné ho podrobit silnější kompresi. Je zajímavé, že E85 můžete bez objektivních problémů načerpat do téměř každého vozu, který jezdí standardně na benzín (vznětové motory mají smůlu).

Dosud nevyřešenými problémy jsou vyšší spotřeba, hlavně u vozů nepřizpůsobených spalování E85 (ty přizpůsobené se nazývají FFV- flexible-fuel vehicles) a také to, že na produkci rostlin, ze kterých se etanol získává, se využívá zemědělské půdy, která by za jiných okolností poskytla jídlo pro mnoho hladovějících. V rozvojových zemích už tato situace několik hladomorů zapříčinila.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku