Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Na českých silnicích se odhadem pohybují tisíce vozidel, které nemají sjednané zákonné pojištění. Bohužel i tato vozidla každým rokem způsobí stovky dopravních nehod. Kdo v takovém případě uhradí poškozenému škodu? Pojišťovna nebo viník nehody, jehož vozidlo je však nepojištěné?

Dle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by mělo být každé vozidlo, které se pohybuje na českých silnicích pojištěné. To však bohužel není pravda a na českých silnicích se tak stále pohybují tisíce nepojištěných vozidel, které jsou častými viníky dopravních nehod. V případě nehody je dle zákona viník nehody, jehož auto je nepojištěné, uhradit škodu poškozenému ze své kapsy.

Česká kancelář pojistitelů a garanční fond

A právě pro tyto účely byl založený garanční fond, jehož správcem je Česká kancelář pojistitelů. Do garančního fondu přispívají české pojišťovny a rovněž jsou zde uloženy peníze ze zaplacených pokut a sankčních příspěvků právě od nepojištěných řidičů.

Z garančního fondu jsou poté hrazeny škody poškozeným, které byly způsobené nepojištěnými vozidly. Poškozený tedy své peníze dostane rychleji než od samotného viníka a Česká kancelář pojistitelů pak po něm částku vymáhá soudně.

Dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí Česká kancelář pojistitelů uhradit pojistné plnění ve stejné výši a za stejných podmínek, jako by učinila pojišťovna. Poškozený musí předložit všechny podklady, jako u pojistitele. To znamená, že nesmí zapomenout na záznam o dopravní nehodě nebo protokol od Policie ČR, pokud případ řešila.

Jaké jsou limity pojistného plnění?

Pokud poškozený uplatňuje nárok na uhrazení škod u České kanceláře pojistitelů, uplatňuje se výše pojistných limitů daná zákonem, což je 35 milionů korun pro škody na zdraví či životě na každého zraněného či usmrceného včetně všech nákladů a 35 milionů korun na škody na věci a ušlému zisku bez ohledu na počet poškozených.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku