Nespoléhejte se na kartu zdravotní pojišťovny

Nespoléhejte se na kartu zdravotní pojišťovny

Nespoléhejte se na kartu zdravotní pojišťovny. Sjednejte si raději cestovní pojištění

Domníváte se, že cestovní pojištění je zcela zbytečné a slouží pouze ke zvyšování zisků pojišťoven? Není tomu tak. Cestovní pojištění ochrání vaše zdraví, a přitom vás vyjde pouze na pár desítek korun. Vysvětlíme vám, proč je cestovní pojištění opravdu důležité a na co se zaměřit.

Zima je v plném proudu a lyžařská střediska jsou za dobrých podmínek plná k prasknutí. Uvědomujete si, že kromě báječné zábavy na svazích vás může potkat i méně příjemná událost? Vyplatí se být na takové situace dobře připravený.

“Loni na dovolené v rakouských Alpách se mi nečekané uvolnilo vázání a ve velké rychlosti jsem spadl a ošklivě si zlomil nohu. Musel jsem být okamžitě letecky transportován do nemocnice a operován. Cestovní pojištění jsem neměl za horskou službu, letecký transport a převoz domů jsem musel navíc zaplatit 167 tisíc korun,” svěřil se nám se svou zkušeností pětadvacetiletý snowboardista Petr z Prahy a dodal: “Na příští dovolenou se už bez cestovního pojištění nevydám. I když samozřejmě doufám, že se mi další taková nehoda nestane.”

Evropský průkaz pojištěnce, kreditní karta versus cestovní pojištění

Lidí jako Petr, kteří na dovolenou vyráží bez komerčního cestovního pojištění a spoléhají se pouze na evropský průkaz pojištěnce, je mnoho. Evropský průkaz přitom nezahrnuje zdaleka vše. Poškozený musí například zaplatit za horskou službu, za převoz vrtulníkem, ale i za škodu, kterou způsobí další osobě. Bez pojištění můžete zaplatit i mnohem více, než Petr.

Další lidé se spoléhají na cestovní pojištění, které bývá součástí platebních karet. Odpovídající pojištění však nabízí maximálně některé VIP karty, jinak to žádná velká sláva není. Pojistné limity bývají v těchto případech relativně nízké. Pojištění je však možné upravit za měsíční poplatek. Například Fio banka nabízí cestovní pojištění GOLD s pojistným limitem ve výši 4 miliony korun za 75 korun měsíčně.

Novinky pro rok letošní rok

I v cestovním pojištění je silná konkurence, a tak pojišťovny přichází se zajímavými novinkami. Pojišťovny Česká podnikatelská a Direct nově nabízí pojištění zimní výbavy, přičemž u Directu si lze pojistit rizikové aktivity jen na určité časové období. „Pokud lyžař ví, že si bude na svém pobytu chtít užít skialpinismus nebo třeba snowtubing, zaplatí jen za dny, kdy tuto činnost bude provozovat,“ vysvětluje Jan Marek z pojišťovny Direct.

AXA a ČSOB Pojišťovna nabízí asistenční služby pro události, které mohou během dovolené postihnout nechráněnou domácnost. Axa navíc nabízí pojištění veterinární péče vašeho psího miláčka, pokud si jej berete sebou. Speciální cestovní pojištění pro Česko nabízí Uniqa pojišťovna a jeho součástí je úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění storna zájezdu. Pojištění je ideální pro ty, kteří se hodně cestují právě po České republice.

Pozor na alkohol!

I nejlepší cestovní pojištění vám bude k ničemu, pokud k pojistné události dojde pod vlivem alkoholu. Alkohol je přitom VŽDY součástí výluk, a pokud je prokázána jeho přítomnost, může pojišťovna snížit nebo dokonce i odmítnout vyplatit pojistné plnění. „Události posuzujeme individuálně, plnění krátíme jen tehdy, když je vliv alkoholu nesporný. Navíc o jedné či dvou sklenkách se ani nemusíme dozvědět,“ upozorňuje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku