Kdy už povinné ručení nestačí

Kdy už povinné ručení nestačí

Kdy už povinné ručení nestačí

Povinné ručení je zákonné pojištění, které kryje škody způsobené provozem vozidla pojištěného. Pro úplné krytí však nestačí a existuje stále hodně případu, na které se povinné ručení již nevztahuje. Podívejme se na typy nehod, u kterých Vám povinné ručení nepomůže.

Smyslem povinného ručení je rychlá a odpovídají úhrada škod poškozeným při dopravních nehodách. Ti nemusí vymáhat odškodné přímo po viníkovi nehody, ale odškodné obdrží od pojišťovny, u které má viník nehody sjednané povinné ručení. Ne vždy Vám však povinné ručení pomůže. Mezi nejčastější typy nehody, na které se povinné ručení nevztahuje, patří srážka se zvěří, poškození auta vlivem špatného stavu vozovky, poškození vozidla nákladem jiného auta a neznámý viník (viník od nehody ujel, vandalismus).

Pozor na zvířata na silnici

Policie každoročně upozorňuje, že škod způsobených srážkou se zvěří narůstá. Způsobenou škodu však poškozenému pojišťovna uhradí pouze tehdy, má-li sjednané speciální doplňkové připojištění nebo havarijní pojištění. V každém případě musí poškozený srážku se zvěří nahlásit policii.

“Pokuta vám nehrozí, ale škodu vám pojišťovna proplatí pouze tehdy, pokud máte uzavřené havarijní pojištění nebo speciální doplňkové pojištění proti srážce se zvěří," upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

V případě, že srážku nezpůsobila lesní zvěř, ale domácí zvíře (kráva, pes, apod.), je možné vymáhat škodu po jeho majiteli.

Když vozidlo poškodí špatný stav vozovky či náklad jiného vozidla

Častou příčinou poškození vozidla je špatný stav vozovky. Nejčastěji dochází k proražení pneumatiky nebo k prasknutí ráfku následkem vjetí do velké díry. Pokud se Vám taková nehoda stane, je nutné ihned volat policii a nehodu zdokumentovat. Odškodné je možné požadovat po správci poškozené komunikace, kterým je nejčastěji příslušný kraj.

Získat odškodné je však v podobných případech velmi složité. Jako poškozený musíte nejprve dokázat, že jste nemohli v žádném případě nehodu předvídat. Nejčastější obranou správce komunikace je nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. O výsledku rozhoduje soud. Mnohem lepší je mít pro tyto případy sjednané havarijní pojištění.

Mezi další případy patří poškození nákladem jiného vozidla (kámen, štěrk, jízdní kolo, apod.). Za náklad je samozřejmě zodpovědný řidič vozidla. Pokud si však nezapamatujete značku vozidla, jehož náklad Vám škodu způsobil, máte smůlu. Pokud si značku zapamatujete, musíte opět prokázat, že Vám vozidlo škodu způsobilo.

Neznámý viník aneb když viník od nehody ujede

Mezi časté případy patří škody na veřejných parkovištích a ulicích, od který viník jednoduše ujede. "Pro řešení škodné události přes povinné ručení potřebujete znát viníka nehody," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA. Bohužel ne vždy nechá viník za stěračem lístek s kontaktem. Pokud tak neučiní, pachatele hledá policie a takové hledání není vždy úspěšné.

"Tyto případy kryje pouze klasická havarijní pojistka, pojišťovny zcela výjimečně uznávají takové chování jako vandalizmus," upozorňuje dále Svoboda. Opět je tedy nejlepším řešením mít uzavřené havarijní pojištění.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku