Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

Koupili jste si ojeté auto? Aby jste jako nový majitel nemusel platit pokutu, odškodnění nebo dokonce vrátit auto, připravili jsme pro Vás souhrn nejčastějších chyb, které lidé dělají při koupi ojetého auta.

1. Povinné ručení až po zápisu

Bez povinného ručení nesmí být Vaše auto ani den. Ve chvíli, kdy podepíšete kupní smlouvu, stáváte se majitelem. To znamená, že právě k tomuto datu původní majitel vypoví původní povinné ručení, a Vy jste povinni sjednat si nové a platné pojištění. "Nejčastější chybou je domněnka majitele, že se stává novým vlastníkem teprve, když je zapsán ve velkém technickém průkazu," vysvětluje Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Nový majitel by si měl povinné ručení vybavit okamžitě, jinak se vystavuje riziku finančního postihu od České kanceláře pojistitelů (ČKP). Majiteli nepojištěného auta hrozí následující pokuty:

  •  20 až 300 korun za každý den bez povinného ručení
  •  5 000 až 40 000 korun za provozování vozidla bez povinného ručení
  •  1 500 až 3 000 korun při nepředložení zelené karty

2. Není-li vozidlo přepsané v registru, neručí nový majitel za škodu

Omyl. Nový majitel ručí za veškeré škody, které se svým vozidlem způsobil, a to od chvíle, kdy podepsal kupní smlouvu. Výmluvy typu “neměl jsem ještě velký techničák” Vám nepomůžou, protože zrovna tento doklad k uzavření pojištění nepotřebujete. Při sjednání nového povinného ručení je třeba pro určení jeho výše zadat parametry, které ovlivňují cenu jako je: objem, výkon, stáří vozidla apod. Dále je nutné pro jednoznačnou identifikaci uvést VIN kód. Ostatní údaje jako je SPZ či číslo technického průkazu lze doplnit až později, když je vozidlo registrováno a průkaz byl vydaný. Dodatečné údaje pak nahlásíte přímo dané pojišťovně.

3. Nechcete-li vozidlo používat, vyřaďte jej z registru

Koupili jste si vozidlo pouze na náhradní díly a nechcete platit povinné ručení? Dočasně jej vyřaďte z registru. Pokud má Vaše vozidlo SPZ, je vozidlo registrované a vy jej musíte mít pojištěné dle zákona. Pojištění také musíte uhradit i tehdy, je-li Vaše vozidlo dlouhodobě v servisu nebo v autobazaru. Pokud vozidlo dočasně vyřadíte a odevzdáte SPZ, nezapomeňte, že s ním nesmíte vyjet na veřejné komunikace.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku