Krádež SPZ co nejdříve nahlaste policii

Krádež SPZ co nejdříve nahlaste policii

Krádež SPZ co nejdříve nahlaste policii

Zdá se to nepravděpodobné, ale i registrační značky vozidel se stávají předmětem zájmů zlodějů. Policejní statistiky hovoří od desítkách odcizených SPZ každý den. Zatímco zloději je použijí jednou a zahodí je, původní majitel se může těšit na komplikace.

Proč vůbec zloději registrační značky kradou? Nejčastějším důvodem je “tankování zdarma”. Zloději ukradenou SPZ a umístí je na své vozidlo, natankují plnou nádrž a ujedou. Po několika kilometrech SPZ vyhodí a na místo vrátí ty původní. Zloděj tím má “svůj problém” vyřešený, co má ale dělat původní majitel?

První krok při zmizení SPZ - volejte policii

Pokud zjistíte, že vám zmizela SPZ (ať už jedna nebo obě tabulky), jste povinni krádež nahlásit policii. Ta odcizení SPZ ihned začne vyšetřovat. Vy však bohužel s autem nesmíte vyjet, dokud vám nebudou přiděleny nové registrační značky. Zdá se vám to nefér? Bohužel takové jsou zákony.

SPZ vám samozřejmě nemusí ukradnout, můžete ji také ztratit při jízdě. Nejedná se o nic neobvyklého. Pokud se tak stane, správně byste měli zastavit a nepokračovat v jízdě. Jinak vám při náhodné policejní kontrole hrozí finanční pokuta ve výši 5 000 až 10 000 Kč a dodatečné zabavení řidičského průkaz až na 1 rok.

Rozhodnete-li se pokračovat v jízdě, zajistěte si pro každý případ svědka, který vám dosvědčí, že jste SPZ ztratili při této konkrétní jízdě. V ideálním případě byste měli mít fotografii vozidla s viditelnými SPZ pořízenou před počátkem jízdy.

Pojistné plnění je poškozenému vyplaceno i tehdy, nebylo-li vozidlo viníka pojistné události pojištěno. V takovém případu škodu vyplatí Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu a vyplacenou částku následně vymáhá po viníkovi nehody. To samé platí, pokud viník způsobil nehodu úmyslně, pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, během zákazu řízení či v případě, že vozidlo bylo v technicky nevyhovujícím stavu.

Druhý krok - zažádejte si o novou SPZ

Na základě nahlášení krádeže vám policie vystaví potvrzení o odcizení SPZ. S tím je nutné zajít na úřad s rozšířenou působností. V případě ztráty si připravte písemné prohlášení. Sebou budete kromě oznámení potřebovat malý i velký technický průkaz a občanský průkaz. SPZ vám na úřadě přidělí na počkání za poplatek 450 Kč v případě osobních vozidel a 250 Kč v případě motocyklů a přívěsů.

Proč tak přísně?

Krádež nebo ztráta SPZ přece není tak strašný “zločin”. Proč je tedy trest za jízdu bez SPZ tak přísný? Tato opatření byla zavedena kvůli řidičům, kteří si s oblibou SPZ zakrývali či sundavali úmyslně. Při porušení rychlosti či zavinění dopravní nehody je nebylo možné identifikovat a takoví řidiči snadno unikali přísnému trestu.

Lze se bránit proti krádeži SPZ?

Do běžných držáků se SPZ pouze zacvaknout. Se značkou tak lze snadno manipulovat. To však platí nejen pro majitele vozidla, ale i pro zloděje. Lepší je tedy SPZ upevnit pevněji. Zakoupit si můžete speciální držáky s jištěním SPZ pomocí šroubů nebo SPZ přímo do původního držáku zašroubovat. Šrouby se však nesmí žádným způsobem dotýkat nebo překrývat číslice, písmena nebo známky na SPZ. Takto přidělané SPZ sice nejsou pro zloděje opravdovou překážkou, ale krádež jim to minimálně ztíží.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

spz, Povinné ručení a škody, Pojistné plnění, Garanční fond