V Česku se ukradne pětinásobek vozidel než v Německu

V Česku se ukradne pětinásobek vozidel než v Německu

V Česku se ukradne pětinásobek vozidel než v Německu

Každý den jsou v Česku ukradeny stovky vozidel. Většina majitelů svá vozidla již nikdy neuvidí. Ti, co nemají sjednané havarijní pojištění, přijdou nejen o vozidlo, ale i o peníze, které do něj investovali. V Česku je v poměru k velikosti vozového parku ukradeno pětkrát více vozidel, než v sousedním Německu.

Se zloději vozidel každý den bojuje policie v českých ulicích. Intenzivně přitom spolupracují s německou a polskou policií. K největším počtům krádeží totiž dochází právě v oblasti hranic. Statistiky krádeží z uvedených zemí jasně ukazují, že nejvíce vozidel je s ohledem na velikost vozového parku ukradeno právě v České republice.

Díky spolupráci policie se daří odhalit velké skupiny zlodějů. V dubnu letošního roku byla například odhalená skupina tří mužů a jedné ženy. Ti ukradli více než 120 vozidel a škoda činila 30 miliónů korun. V Polsku byla zadržena skupina 26 osob, která měla na svědomí krádeže dokonce tří stovek vozidel převážně na německém území.

V loňském roce bylo v České republice ukradeno 10 736 vozidel a v Německu 18 805 vozidel. Na první pohled se může zdát, že více vozidel bylo ukradeno více v Německu. Německo však má několikanásobně vyšší vozový park (43,5 miliónů vozidel oproti 165 tisícům) a ve výsledku to znamená, že v Česku bylo ukradeno 2,23 vozidel na 1 000 provozovaných. V Německu toto číslo činí pouhých 0,43 vozidla. V obou zemích byl zaznamenán nárůst krádeží oproti roku 2013 o 3 procenta v České republice a o 4 procenta v Německu.

U poměru odcizených a nově prodaných vozidel je situace odlišná. „Kdybychom přepočetli poměr odcizených vozidel na prodej nových vozidel, vychází nám, že v Německu se kradou auta dokonce desetkrát víc než u nás. A to je alarmující číslo,“ uvedl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Oblíbenými značkami zlodějů jsou Škoda a Volkswagen

Nejvíce se krade v Praze. Dokazují to čísla, která pravidelně uveřejňuje česká policie. Za hlavním městem následuje Ústecký, Liberecký, Středočeský a Moravskoslezský kraj. Mezi zloději jsou nejvíce oblíbené “škodovky” a vozidla značek Volkswagen, Ford a Renault. Je to logické, protože se jedná o nejvíce zastoupené značky vozidel, které se na českých silnicích pohybují.

Počet v Česku odcizených vozidel podle značky v roce 2013

Značka vozidla Počet ukradených vozidel
Škoda 3 809
Volkswagen 566
Ford 414
Renault 353
Peugeot 258
Audi 191
Mercedes 180
BMW 177
Seat 165
Opel 157

Také v Německu se vozidla kradou hlavně ve velkých městech. Největší počet krádeží je však evidován v příhraničních oblastech s Českou republikou a také Polskem. Zde je ukradena jedna šestina všech odcizených vozidel. V Německu jsou mezi zloději nejvíce oblíbené značky Volkswagen, Audi, BMW, Mercedes a také Škoda. Poslední jmenovaná značka se krade zejména v Sasku.

Počet v Německu odcizených vozidel podle značky v roce 2013

Značka vozidla Počet ukradených vozidel
Volkswagen 5 949
Audi 2 841
BMW 2 748
Mercedes 1 065
Škoda 758
Toyota 758
Opel 637
Ford 570
Mazda 470
Renault 384

Vaše vozidlo před zloději ochránit nelze. Před finančními důsledky krádeže Vás však ochránit dokážeme. Sjednejte si u nás havarijní pojištění a své peníze dostanete vždy zpět.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku