Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

I přes výhodné nabídky letenek existuje stále mnoho lidí, kteří na dovolenou do zahraničí jezdí raději vlastním autem. Ne vždy je však důvodem snaha ušetřit. Díky cestování vlastním autem mají lidé mnohem více možností, jak se svým volným časem naložit, a kde dovolenou strávit.

Cestování autem však přináší také riziko nehod. Prioritou by proto vždy měla být kvalitní příprava na cestu a bezpečná jízda. Velmi užitečné informaci získají čeští motoristé na webových stránkách www.ibesip.cz. Jedná se o stránky, které spravuje samostatné oddělení ministerstva dopravy BESIP. BESIP se stará o realizace a plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

Na těchto stránkách najdete například informace o jednotlivých zemích a jejich pravidlech silničního provozu. Tato pravidla byste měli znát vždy předtím, než vyrazíte na cesty do zahraničí. Informace se týkají rychlostních limitů, základní povinné výbavy, používání světel, potřebné dokumenty či postihů v případě porušení pravidel.

Technický stav auta před cestou a další rady na cestu

Na co lidé nejčastěji zapomínají, je technický stav auta. Před každou delší cestou a to zejména do zahraničí, by mělo auto projít důkladnou kontrolou technického stavu. Ideální je tuto kontrolu svěřit odborníkům, kteří Vás upozorní na možné problémy. Další doporučení najdete v článku “Bezpečná cesta na dovolenou”.

Pokud nemá být Vaše cesta založená na improvizaci, nezapomeňte se seznámit s plánovanou trasou podrobněji. Vhodné je si zjistit nejen počet kilometrů a odhad nákladů, ale také pravidla silničního provozu všech zemí, kterými budete projíždět, a také aktuální stav silnic. V létě probíhají časté opravy a čekání ve frontách určitě není oblíbenou činností. Díky informovanosti se těmto úsekům snadno vyhnete.

Zároveň se také nedoporučuje jet delší cestu na jeden zátah. Vhodné je cestu rozložit do více etap, aby si řidič odpočinul. Cestu tak můžete spojit s poznáváním různých míst.

Kdo nezná jazyk, vystačí si s praktickým slovníčkem

Na svých cestách snadno narazíte na značení nebo upozornění, kterému nebudete rozumět. Proto Vám v tomto článku nabízíme krátký slovníček.

Spolková republika Německo, Švýcarsko, Rakousko

Spurrinnen Hrboly
Unfall Nehoda
Einbahn Jednosměrný provoz
Ausgenomenn, Ausg. Vyjma, s výjimkou
Ende Konec

Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie

Attention travaux Práce na silnici
Chaussee deformee Nerovnosti vozovky
Route barree Silnice uzavřena
Cedez le passage Dejte přednost
Ferme au trafic Uzavřeno (pro provoz)
Fin Konec
Priorité aux piétons Přednost chodců
Vignette obligatoire Nálepka (dálniční známka) povinná
P+R libre Parkování (Park and Ride) zdarma
Péage Poplatek, mýtné
Sortie Výjezd

Itálie

Lavori in corso Práce na silnici
Strada chiusa Silnice uzavřena
Rallentare Zpomalte
Senso vietata Zákaz vjezdu
Sosta vietata Zákaz parkování
Uscita Výjezd

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku