Letní pneumatiky v zimním období mohou být důvodem zamítnutí vyplacení pojistného plnění

Letní pneumatiky v zimním období mohou být důvodem zamítnutí vyplacení pojistného plnění

Letní pneumatiky použité v zimním období mohou být důvodem zamítnutí vyplacení pojistného plnění

Zima je doslova za rohem. Teploty klesají a každým dnem může napadnout první sníh. Pro motoristy to znamená, že by u svého vozidla měli mít vyměněné letní pneumatiky za zimní. Pokud tak neučiní a zaviní nehodu, může jim pojišťovna odmítnout vyplatit pojistné plnění.

Výměna pneumatik není striktně danou zákonnou povinností bez ohledu na stav počasí. Pouze v případě, že se na pozemních komunikacích v období mezi 1. listopadem a 31. březnem nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, musí mít motorista na svém vozidle nazuté zimní pneumatiky. Na vybraných horských úsecích je zimní výbava dokonce výslovně nařízená odpovídající dopravní značkou.

Řidiči, který poruší povinnost a za stanovených podmínek nebude mít zimní pneumatiky, může být v blokovém řízení vystavená pokuta ve výši až do 2 500 korun. Pokud by navíc další jízdou ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mají policisté právo řidiči zakázat další jízdu.

O tom, že se nejedná o nesmyslné nařízení, svědčí fakt, že podobnou regulaci mají také v Rakousku, Německu, Slovensku, Chorvatsku, Dánsku, Norku, Finsku, Litvě, Estonsku, Lotyšsku a dalších evropských zemích.

Mohou pojišťovny odmítnout vyplatit pojistné plnění?

Odborníci, pojišťovny i zkušení motoristé jednoznačně tvrdí, že zimní pneumatiky by na svém vozidle měl mít v tomto období každý motorista. A je jedno, zda se pohybuje v horách nebo pouze po městě. Počasí vás totiž může překvapit kdykoliv. Ráno můžete do práce vyjet na suché silnici a při návratu na vás již může čekat několik centimetrů čerstvé napadaného sněhu.

Nesprávné přezutí pneumatiky může mít také vliv na výši vyplaceného pojistného plnění v případě dopravní události. V případě, že dopravní nehoda vznikne v přímé souvislosti s nevhodnými pneumatiky, má právo zkrátit či zcela odmítnout vyplatit pojistné plnění. Pokud však pneumatiky nehrají při vzniku škody žádnou roli, pojišťovna nesmí plnění nijak krátit.

Nezapomeňte, že…

Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik musí činit nejméně 4 mm u vozidel do 3,5 tuny a 6 mm u vozidel nad 3,5 tuny. Zákon se nevztahuje na rezervní pneumatiku. Ta může být v případě nouzového dojetí i letní. Zimní pneumatiky musí být na všech 4 kolech.

Výkon letních pneumatik je výrazně nižší při teplotách 7 °C a nižších. Zimní pneumatiky naproti tomu lépe přilnou k vozovce lépe zvládají sníh, led a námrazu na vozovce.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku