Nové penzijní připojištění - jak dosáhnout na odpis z daně?

Nové penzijní připojištění - jak dosáhnout na odpis z daně?

I nové penzijní připojištění může zaručit maximální daňové úlevy

Asi všichni víme, že stát se snaží zvýhodnit, každého, kdo si spoří na svůj důchod prostřednictvím penzijního připojištění. Jak tyto výhody vypadají a kolik díky nim ušetříte? Penzijní připojištění se zvýhodňuje zejména dvěma způsoby:

  •  Platí příspěvek až 150 Kč každý měsíc každému aktivnímu účastníkovi penzijního připojištění.
  •  Dovoluje odepsat si od základu daně až 12 000 Kč, které účastník vloží do svého penzijního připojištění nad 6 000 Kč ročně. Při 15% dani jde až o 1 800 Kč ročně, které lze od státu zpátky získat.

Ideální případ je tedy ten, kdy účastník penzijního připojištění každý měsíc platí 500 Kč, aby získal maximální státní příspěvek, plus další 1 000 Kč, za které si na konci roku může nárokovat slevu na dani ve výši 1 800 Kč.

Co ale dělat, když si penzijní pojištění sjednáte teď, tedy skoro v půlce roku? Bohužel, státní příspěvky za předešlé měsíce už zpátky získat nelze. Jiná situace je ale u daňové úlevy.

Stačí platit standardní výši příspěvku

Řekněme, že začnete v červu spořit s penzijním připojištěním. Chcete maximální výhody, takže spoříte 1 500 Kč měsíčně. Do konce roku tak získáte za 7 měsíců 7*150 Kč, ale za předcházejících 5 měsíců už státní příspěvek nedostanete.

Do konce roku tak vložíte na účet 7*1500 Kč, což je 10 500 Kč. A teď přichází důležitá služba, kterou většina penzijních fondů nabízí – fond vám spočítá, kolik vám chybí do ideální částky, tedy do 18 000 Kč ročního příspěvku (18 000 - 10 500 = 7 500). A pokud budete souhlasit, poslední příspěvek zvednete o 7 500 Kč, abyste měli nárok na maximální odpočet od základu daně.

Nemusíte tedy na maximální odpočet ze základu daně myslet předem, stačí mít sjednanou službu, která dovoluje jednorázový příspěvek na konci roku, který bude použit na získání slevy na dani.

Bez této služby byste museli v červnu sjednávat smlouvu s měsíčním příspěvkem kolem 2 600 Kč (abyste naspořili oněch 18 000 Kč do konce roku), kterou byste další rok měnili zpátky na 1 500 Kč. Díky službám popsaným výše nemusíte takto krkolomné procesy absolvovat.

Zvýšit příspěvek

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku