Pojišťovny už ví, o kolik zdraží povinné ručení

Pojišťovny už ví, o kolik zdraží povinné ručení

Pojišťovny už ví, o kolik zdraží povinné ručení

V posledních letech ceny povinného ručení neustále klesaly. Toto období však bohužel končí. S nástupem nového občanského zákoníku je tak spojeno výrazné zdražení povinného ručení. O zdražení jsme již psali, nyní se však pojišťovny vyjadřují již o konkrétních číslech.

Zdražení povinného ručení se dotkne nejen nově uzavíraných pojistných smluv, ale také těch stávajících. Pojišťovny zvýšení cen odůvodňují navýšením nákladů v podobě tří procentního příspěvku na každou hodinu zásahu hasičů a zvýšením odškodného. Ceny se budou pravděpodobně upravovat vždy k datu výročí smlouvy. "Ceny se budou zvyšovat vždy při výročí platby. Mnozí motoristé tak změnu zaregistrují až ve druhé polovině, či ke konci roku 2014." uvádí například pojišťovna Allianz.

Zdražení se bude týkat všech řidičů, ne však ve stejné výši

Pojišťovny svorně uvádí, že zvýšení cen pojištění se bude týkat všech řidičů. Rozdíly budou však panovat mezi dobrými a problematickými řidiči. "Navýšení ceny povinného ručení bude rozdílné u různých skupin klientů, a to v závislosti na rizikových kritériích," říká Česká podnikatelská pojišťovna a podobné vysvětlení má také pojišťovna Generali: "Zatímco řidiči jezdící ohleduplně a bez nehod změnu ceny v souvislosti s novým občanským zákoníkem prakticky nepocítí, rizikoví motoristé musí počítat s výraznějším navýšením."

Pojišťovny hlásí zdražení od 7 až do 20 procent

Na hranici 7 procent se pohybuje Hasičská vzájemná pojišťovna, 10 procent hlásí pojišťovny Allianz, Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a ČSOB, nejvíce pak hlásí Axa (15 procent), Kooperativa (10 až 15 procent) a Slavia (12 až 20 procent). Ostatní pojišťovny konkretní částky zatím neuvedly.

Pravděpodobně je však to, že zdražení na počátku roku nebude konečné, a ceny se budou dále vyvíjet v průběhu roku. Nový občanský zákoník mění způsoby odškodnění a to zejména ve výši odškodného, které již nebude omezené. "Není to sice nikde přímo napsané, ale dá se předpokládat, že náhrady škod budou vyšší, ostatně autoři zákoníku se touto myšlenkou netajili," vysvětluje Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů. Česká asociace pojišťoven (ČKP) odhaduje, že náklady pojišťoven se mohou zvýšit až o tři miliardy korun ročně. O odškodné mohou také nově žádat nepřímý účastníci nehody.

ePojisteni.cz bude nadále nabízet nejvýhodnější pojištění na trhu

Přesto, že dojde k plošnému zdražení cen povinného ručení, ePojisteni.cz i nadále bude pro své klienty vyjednávat u pojišťoven co nejvýhodnější ceny, bonusy a výhody. I v roce 2014 bude platit, že nejvýhodnější pojištění auta vám zařídíme právě na tomto webu.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku