Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Cena lidského života je nevyčíslitelná. Podle nového občanského zákoníku již nebudou o hodnotě lidského života rozhodovat tabulky, ale soudy a také schopnost poškozeného si odškodné vyargumentovat.

Dnes již neplatící právní úprava stanovila hodnotu života na maximální výši 240 tisíc korun. Nový občanský zákoník tyto tabulkové hodnoty zrušil a zavedl nová pravidla. Nově má poškozený nárok nejenom na náhradu škody na zdraví či životě, ale také v případě ovlivnění osobněprávních vztahů. Detailně se touto problematikou zabývá § 442 občanského zákoníku a vyhláška č. 440/2001 Sb.

Náhradu je tak možné uplatnit v případech škody na zdraví za:

  •  náklady léčby a pohřbu
  •  odškodnění bolesti a trvalých následků
  •  ušlý zisk a za ztrátu na důchodu
  •  náklady na výživu pozůstalých
  •  jednorázové odškodnění při smrti blízké osoby

Výše odškodného bude záviset na soudech, pojišťovnách i poškozeném

Nově se tedy nebude vycházet z tabulek, jako tomu bylo doposud. Hodně bude záviset na poškozeném, kolik si dokáže vyhádat. Při jednání s pojišťovnou už poškozený nemusí akceptovat každou nabídku. Vhodné tak bude jednat prostřednictvím právního zástupce, který má odpovídající zkušenosti a znalosti.

To však také může mít za následek fakt, že pojišťovny budou své klienty trestat krácením plnění za každou nepřesnost či neúplnost, aby se tak vyhnuli vyplácení vysokých náhrad. Pokud nedojde k dohodě, případem se bude zabývat soud. To však nemusí hned znamenat potíže. Soudy nejsou nyní omezeny nízkými náhradami a tak budou moci každý případ posuzovat individuálně.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku