Odečtěte si penzijní připojištění ze základu daně!

Odečtěte si penzijní připojištění ze základu daně!

Odečtěte si penzijní připojištění ze základu daně!

V prvních měsících nového roku vždy nastává čas, kdy lidé spořící si na penzi mohou využít jedné z výhod, které jim tato forma spoření nabízí. Jedná se o odpočty od základu daně, které stát poskytuje k penzijnímu připojištění. U penzijního připojištění si můžete od daňového základu odečíst až 12 000 Kč ročně. Pokud tedy tímto způsobem spoříte. Můžete této výhody v daňovém přiznání využít. Pro odečet ze základu daně platí určitá pravidla:

  • Spoření musí končit nejdříve v 60 letech věku a délka sjednaného spoření nesmí být kratší než 60 měsíců.
  • Od základu daně si můžete odečíst příspěvky v celkové výši nad 6 000 ročně.
  • Maximální možný odpočet od základu daně je 12 000 Kč. Tuto částku tedy musíte za rok na spořící účet uložit, abyste mohli maximálního možného odpočtu využít. Ale pozor, do této částky se nepočítá prvních 500 Kč z každého měsíčního vkladu, tedy ta částka, na kterou jste obdrželi státní příspěvek. 500 měsíčně, činí v součtu za celý rok celkem 6 000 Kč. Je tedy třeba vložit si na spořící účet ještě o 6 000 Kč ročně více, alespoň tedy 18 000 Kč. Pokud Vám měsíční příspěvky tuto sumu v součtu nečiní, umožňuje většina penzijních fondů čásku jednorázově vložit a maximální odpočet ze základu daně si tak zajistit.
  • Odpočtem 12 000 Kč od základu daně, Vám stát ve výsledku vrátí ročně 1 800 Kč a to vlastně za nic. Odměna za poctivé a dlouhodobé spoření.

Doporučujeme tedy výhod odpočtu využít a zajistit si pro daňové přiznání potvrzení od ústavů, u kterých spoření vedeme. Zaměstnanci toto potvrzení pak předají účetním, OSVČ postupují podle toho, jestli se o daně starají sami, nebo také využívají účetní. Daňvé přiznání za uplynulý rok lze podat nejpozději do 2. dubna 2012.

Zvýšit příspěvek

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku