Počet zákonně pojištěných vozidel stoupá

Počet zákonně pojištěných vozidel stoupá

Počet zákonně pojištěných vozidel stoupá

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti pro všechna provozovaná vozidla. I přesto se na českých silnicích stále pohybují vozidla, která pojištěná nejsou. Naštěstí jich stále ubývá a Česká kancelář pojistitelů udává, že v loňském roce se počet pojištěných vozidel vzrostl o 214 tisíc vozidel.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uvedla že v roce 2015 stoupl počet vozidel s povinným ručení o 214 tisíc vozidel. V současné době tak Česká republika eviduje na 7 361 000 pojištěných vozidel. Registrovaných vozidel je přitom v Česku více než 8 180 000 vozidel, což znamená, že se na silnicích pohybuje přes 650 000 nepojištěných vozidel, tedy zhruba 2 procenta z celkového počtu vozidel.

Polepšila si zejména Česká podnikatelská pojišťovna a Generali

Největší nárůst uzavřených pojistných smluv hlásí Česká podnikatelská pojišťovna (45 000), za níž v poměrně těsném závěsu následují Generali pojišťovna (44 000), Kooperativa pojišťovna (43 000) a Allianz pojišťovna (41 000). Ne zrovna pozitivní výsledky hlásí pojišťovny Direct (bývalá Triglav pojišťovna), které ubylo 32 tisíc pojistných smluv, a Slavia pojišťovna uvádějící úbytek 15 tisíc pojištěných vozidel.

V čem tkví úspěch? „Základním předpokladem je dobrý produkt, příznivá cena a špičkový servis," říká Jaroslav Besperát, ředitel České podnikatelské pojišťovny. Podle Generali je základem dobrý individuální přístup. „Každý řidič je jedinečný a my mu umíme nabídnout adekvátní produkt a služby za odpovídající cenu," domnívá se Pavel Mencl, ředitel v Generali pojišťovně.

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Konkrétně se jedná o zákon č. 168/1999 Sb.

Za nepojištěné vozidlo 50 tisíc pokut a vyřazení z registru

“Zapomenout” na sjednání povinného ručení se nemusí vyplatit. Majiteli nepojištěného vozidla hrozí nejen finanční pokuta ve výši až 50 tisíc korun, ale také okamžité vyřazení vozidla z registru. Nová registrace již nebude umožněná. Pokud navíc nepojištěné vozidlo, respektive jeho majitel, způsobí nehodu, musí viník způsobenou škodu uhradit v plné výši!

Povinné ručení sice zdražuje každým rokem o několik procent. Stále se však vyplatí více, než hrozící pokuta nebo úhrada případné škody. Vzhledem k tomu, že povinné ručení dnes nabízí třináct pojišťoven, lze díky silné konkurenci při troše snahy najít kvalitní a přitom levné povinné ručení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku