Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

Podle § 58 odst. 4 zákona o obcích hrozí za podomní prodej pokuta až 200 000 Kč. Ani to však dodavatele od této praktiky neodrazuje. Podomní prodejci působí solidně, jsou dobře oblečení, usměvaví a „zaručeně“ nabízí ty nejlevnější produkty na trhu. Mezi nimi ostatně i pojištění.

Předem je třeba zdůraznit, že uzavírat jakékoliv pojištění před úplným obeznámením s jeho podmínkami je velmi riskantní. Podomní prodejci v tomto případě na možného klienta vyvíjejí nátlak s tím, že nabídka je omezená pouze na tento den nebo že rozhodně neexistuje výhodnější varianta. Pojištění je ve velké míře spojeno s nabídkou energií, tedy plynu a elektřiny, přičemž podvodní prodejci nemusejí klientovi vůbec sdělit, že mu pojištění zřizují. Jednoduše ho doplní do smlouvy a klient pak zbytečně platí měsíčně stovky korun za službu, kterou vůbec nepotřebuje, nebo ji už dávno má – nejčastěji pojištění elektrospotřebičů či domácnosti.

Pokud vás nicméně nabídka podomního prodejce zaujala a podomní prodej je ve vaší obci povolen (seznam obcí, ve kterých je zakázán, naleznete ZDE), držte se následujících kroků, abyste předešli možnosti, že se stanete obětí podvodu:

-  Nikdy nic nepodepisujte, dokud si nepřečtete kompletní znění podmínek. Na jakoukoliv věc, které nebudete rozumět, se detailně zeptejte prodejce. Pokud se bude vymlouvat na nedostatek času nebo jakkoliv jinak odmítat vám informace poskytnout, okamžitě jej pošlete pryč.

-  Distributor a dodavatel nejsou to samé. Dodavatel pouze obchoduje se službou zprostředkovanou distributorem (samotnou společností). Rozlišujte mezi nimi.

-  Vyžádejte si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud vám ji prodejce nechce poskytnout, pošlete ho pryč. Každý solidní společnost vám poskytne možnost si smlouvu promyslet bez ohledu na to, zda je nabídka časově omezená.

-  Zkontrolujte si nabídku prodejců na internetu. Vyžádejte si přesné znění nabízené služby (například název pojištění) a vyhledejte si společně s prodejcem zkušenosti ostatních zákazníků. Pokud se bude prodejce zdráhat, pošlete ho pryč.

Jestliže jste se i přesto stanete obětí podvodného podomního prodeje, máte ze zákona (§ 57 odst. 1 občanského zákoníku) právo na odstoupení do 14  dnů od uzavření smlouvy. Odstoupení podejte písemně formou doporučeného dopisu a pro jistotu si zřiďte dodejku, díky čemuž se ujistíte, že dopis došel včas.

V případě sjednávání pojištění je nejlepší obrátit se na odborníky a ne na prodejce, jejichž jediným cílem je uzavřít co nejvíce smluv kvůli vyšší provizi. Jestliže potřebujete poradit s jakýmkoliv druhem pojištění, neváhejte se obrátit přímo na ePojisteni.cz, kde vám ochotně a rádi poradíme.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku