Vyzrajte na zloděje s dobrým pojištěným

Vyzrajte na zloděje s dobrým pojištěným

Vyzrajte na zloděje s dobrým pojištěným

Dle statistik české policie přibývá vloupání do domů a bytů a to zejména v tzv. satelitních městečkách kolem měst. Odhalit zloděje se však policii podaří pouze u každého čtvrtého případu. Možnému vloupání zcela zabránit nelze, své peníze však můžete ochránit díky dobrému pojištění.

Kvalitní zabezpečení na prvním místě

Zloději se do domů či bytů dostanou nejčastěji hlavním vchodem (28 procent), oknem (15 procent) a sklepem (4 procenta). A proto je v první řadě důležité mít svůj byt či dům kvalitně zabezpečený. Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem a okna zajištěná alespoň bezpečnostní fólií. Samozřejmostí by mělo být zamknutí bytu v případech, kdy nikdo není doma. Policie však uvádí, že často vyšetřují vloupání neuzamčených prostor. Například v loňském roce se to týkala 4 500 případů.

Kvalitní zabezpečení bohužel šikovného zloděje neodradí. Policii se podaří vyřešit každý čtvrtý případ, a proto se nespoléhejte, že zrovna Váš majetek se podaří najít. Situaci spíše chytře předejděte a riziko vloupání a krádeže si jednoduše pojistěte. Poradíme Vám, jak si sjednat pojištění dobře.

Pojištění domácnosti versus pojištění nemovitosti

Lidé se tato dvě pojištění pletou a netuší, čeho se vlastně týkají. Pojištění domácností se týká pouze vnitřního vybavení bytu či domů a v případě vloupání Vám pojišťovna uhradí ukradené a poničené věci. V případě pojištění nemovitosti Vám pojišťovna uhradí například poškozené dveře či okno, tedy vše, co je součástí samotné stavby. V ideálním případě je tedy dobré mít sjednané obě tyto pojištění.

Pozor také na výjimky z pojištění. Některé věci jsou ze základního pojištění vyjmuty a je třeba je připojistit. To platí například pro drahé jízdní kolo a elektroniku. Tyto věci je nutné pojistit na odpovídající částku. To platí také pro případy domácností, kde se nachází cennosti a starožitnosti. Pokud navíc chcete pojistnou částku zvýšit nad 300 tisíc korun, je nutné dům či byt zabezpečit dle podmínek pojišťovny.

Jak stanovit správnou pojistnou částku

Lidé také tápají při stanovení pojistné hodnoty svých věcí a často svou domácnost tzv. podpojišťují. Správná pojistná hodnota by měla odpovídat částce, za kterou byste pořídili kompletní nové vybavení domácnosti.

Pojištění je také nutné aktualizovat vždy, kdy dojde ke změnám, jako je například nákup nového a dražšího vybavení či rekonstrukce nemovitosti.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku