Víte, co se skrývá pod pojištěním GAP?

Víte, co se skrývá pod pojištěním GAP?

Víte, co se skrývá pod pojištěním GAP?

Mít vlastní vozidlo je sice pohodlné, ale také pořádně nevděčné. Provozování vozidla je spojeno s nemalými náklady a hodnota vozidla ani po velkých investicích neklesá. Naopak. Již pouhým zakoupením začne cena vozidla rapidně klesat a po třech letech se dostane až na poloviční hodnotu.

Vy si však pořizovací cenu vozidla můžete pojistit a to díky produktu GAP. Pod zkratkou GAP se skrývá dlouhý a hůře zapamatovatelný název Guaranteed Asset Protection, což lze přeložit jako Garantovaná ochrana majetku.

Pojištění GAP se již pár let na českém pojistném trhu vyskytuje, přesto zatím nedošlo k jeho výraznému rozšíření. Původně se vztahovalo k leasingu, dnes ho pojišťovny nabízí jako možné připojištěníhavarijnímu pojištění. Pojištění GAP zajistí, aby cena nového vozidla zůstala na stejné výši po dobu tří let.


Pojištění GAP a totální škoda

Dojde-li k havárii, při níž je vozidlo zcela zničeno, uhradí pojišťovna jeho majiteli pojistné plnění pouze ve výši tržní (obecné) ceny, od něhož odečte spoluúčast. To samé platí pro případ odcizení. V případě, že má majitel vozidla sjednané pojištění GAP, je mu uhrazen rozdíl mezi tržní a původní cenou.

Co je to totální škoda? Totální škodou se myslí takové zničení motorového vozidla, kdy vozidlo není možné opravit nebo by náklady na možnou opravu převýšily časovou cenu vozidla.

V opačném případě na tom majitel prodělá i polovinu z původní ceny, což může například u vozidla za 500 tisíc korun činit polovinu, tedy 250 tisíc korun. Za vyplacené pojistné plnění si tedy nové vozidlo ve stejné hodnotě, jako bylo vozidlo předchozí, rozhodně nepořídíte, ale budete si muset značně připlatit.

Pojištění GAP však hradí nejen rozdíl mezi tržní a původní cenou, ale také spoluúčast u havarijního pojištění. To znamená, že pojištěný nahlásí pojistnou událost. Počká si na vyplacení pojistného plnění, a rozdíl mu je uhrazen z pojištění GAP. Toto pojištění je určeno pouze pro nová vozidla a platí po dobu tří let. Poté automaticky zanikne. Z určitých podmínek je možné jej prodloužit.

Příklad:

Nejlépe si pojištění GAP vysvětlíme na názorném příkladu. Pokud si zakoupíte nový vůz v hodnotě 750 000 korun, jeho hodnota během tří let klesne zhruba na 500 000 korun. Nenechavý zloděj vám jej ukradne a vy od pojišťovny dostanete právě těch 500 000 korun, kterou pojišťovna ještě poníží o spoluúčast. Pokud máte uzavřené pojištění, uhradí vám pojišťovna rozdíl včetně spoluúčasti. Získáte tedy opět 750 000 korun a můžete si pořídit nové vozidlo ve stejné hodnotě a kvalitě.

Pojištění GAP se vyplatí zejména tehdy, kupujete-li si nové vozidlo na úvěr. Pokud by vám totiž vozidlo během tří let po koupi odcizili, nebo bylo zničeno při havárii, přišel by pojištěný o vozidlo. Sjednaný úvěr by však musel doplatit dle dohodnutých podmínek.

"Toto pojištění vnímám pozitivně, neboť rozšiřuje pojistné krytí. GAP pojištění ale není nutné mít po celou dobu trvání havarijního pojištění. Svůj smysl má v prvních letech vlastnictví vozidla a zejména při jeho koupi na úvěr," uvedl Dušan Šídlo, analytik Partners for Life Planning.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku