Pojištění šperků a hodinek

Pojištění šperků a hodinek

Květina a šperk: Dárek, který neomrzí

Šílenství kolem Valentýna je opět za námi a mnoho dívek a žen se těší z pěkného dárku. Některé dostaly romantickou květinu, jiné se pyšní novým šperkem do sbírky. Příležitostí k obdarování šperkem je však v průběhu roku mnohem více a ženy mnohdy ani netuší, jaký “poklad” doma vlastní.

Ženy milují krásné věci a mezi ně jednoznačně patří také drahé šperky. Náušnice, řetízky, přívěsky, prsteny, náramky i hodinky. Stříbro, zlato i drahé kameny. To vše v různé kvalitě a hodnotě najdeme ve šperkovnici téměř každé ženy. Šperky však nelákají pouze ženy ale také nenechavé ruce zlodějů.

Znáte svůj poklad dobře?

Právě pojišťovny upozorňují na to, že ženy netuší, v jaké celkové hodnotě šperky vlastní a na odpovídající pojištění zapomínají úplně. A pokud nezapomenou, tak si leckdy nedokáží vybavit, co konkrétně jejich “malé” bohatství zahrnuje.

„A nejen jakou mají hodnotu, ale často ani neví, kolik jich je a jak přesně vypadají. Proto již u sjednání pojištění doporučujeme, aby klienti, nebo v tomto případě spíše klientky měly alespoň fotografie svých klenotů. A v případě cennějších, nebo třeba starožitných kusů, je ideální i ohodnocení soudního znalce. Při likvidaci je pak mnohem snazší dokumentovat cenu,“ doporučuje Monika Hotová, produktová manažerka pojištění majetku v pojišťovně Allianz.

Krádeží luxusních šperků přibývá

Ekonomická situace se od dob finanční krize zlepšuje a ruku v ruce s tím roste nákupní síla obyvatel. Lidé více utrácí a to i za cenné šperky či hodinky. S tím souvisí i nárůst počtů krádeží, které cíli právě na šperky. Nemusí se však jednat o nové kousky, zloději se s oblibou zaměřují i na starožitné šperky, jejichž hodnota je leckdy nevyčíslitelná.

„Řešíme jak menší škody, kdy poškození většinou dokládají rodinné fotografie, z nichž je patrné, že majitelka domácnosti odcizený klenot měla a nosila. Jindy okradení své klenoty pouze popisují, případně kreslí, což samozřejmě není ideální situace pro řešení pojistné události. Průměrná škoda na špercích u rozsáhlejších krádeží rodinných domů je zhruba 150 tisíc korun, ale výjimkou nejsou ani újmy přesahující milionové částky,“ uvádí Hana Jurová z oddělení likvidace majetkových škod u Allianz.

Klienti, kteří vlastní opravdu drahé a luxusní šperky, je mají uložené v trezoru. I ty však nejsou dokonalé a úroveň zabezpečení by měla odpovídat hodnotě šperků v něm uložených. Skříňka na zámek není u opravdu drahých šperků považována za kvalitní zabezpečení.

Nezapomeňte na pojištění

Hodnotě šperků by také měla odpovídat pojistná částka. Obecně platí, že postačí běžné pojištění domácnosti. V případě zájmu lze pojistnou částku navýšit. Pojištěný by měl v ideálním případě uchovávat účty od šperků, znalecké posudky, certifikáty pravosti či fotografie šperků. Tyto informace dokáží řešení pojistné události značně urychlit.

Své šperky ochráníte díky našim tipům:

• Uchovávejte si veškeré doklady ke šperkům. • Šperky mějte uložené ve zabezpečeném trezoru. • Nenoste drahé šperky při sportování. • Šperků a drahým kamenů nesvědčí chemické prostředky. Před úklidem je proto odkládejte na bezpečné místo. • Nenoste šperky volně po kapsách nebo v kabelce. • U šperků značné hodnoty mějte vystavený znalecký posudek.

TIP: Chraňte své šperky pomocí pojištění domácnosti, které si za výhodnou cenu uzavřete on-line na ePojisteni.cz!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku