Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení

Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení

Jaké jsou sankce za neplacení povinného ručení

Každý majitel motorového vozidla musí za své vozidlo platit povinné ručení, a to ať už s autem či motorkou jezdí, nebo nejezdí. Stanovuje to zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přesto tuto zákonnou povinnost stále relativně velké množství majitelů nedodržuje, ať už vědomě, nebo díky neznalosti pravidel, které se povinného ručení týkají. Přitom za neplacení povinného ručení hrozí velmi vysoké pokuty, jednak od policie, jednak od České kanceláře pojistitelů. Pojďme se na různé případy neplacení a pokut za ně podívat.


Neprokázané pojištění při silniční kontrole

Pokud policistům při silniční kontrole nepředložíte platnou zelenou kartu (ta je důkazem, že máte povinné ručení zařízené), mohou Vám udělit pokutu ve výši až 1 500 Kč. V tu chvíli policie neví, zda jste kartu pouze zapomněli, nebo jste skutečně neplatič. Absenci karty však zároveň oznámí příslušnému orgánu k dohledání a v případě zjištění, že jste skutečně jeden z těch, co si povinné ručení nezařídili, vám hrozí sankce až mnohonásobně vyšší.


Nepojištěné neužívané vozidlo

Máte-li například v garáži zaparkované nepoužívané vozidlo, nezapomeňte, že i pro něj musíte mít zařízené povinné ručení. Zákon ukládá, že při vypršení povinného ručení musíte mít buď do čtrnácti dnů sjednánu novou smlouvu, a nebo (v případě, že vozidlo nechcete užívat) vrátit registrační značku i osvědčení o technickém průkazu a vyřadit jej tak z registru vozidel. Jen to je tedy cesta, jak mít vozidlo nepojištěné. Pokud výše zmíněná pravidla nedodržíte a máte auto se značkou více jak čtrnáct dní nepojištěné, hrozí Vám policejní pokuta od 2 500 do 20 000 Kč!


Provozování nepojištěného vozidla

Ještě vyšší sankce vám hrozí v případě, že s nepojištěným vozidlem normálně jezdíte. Za to hrozí od policie pokuta od 5 000 do 40 000 Kč.


Způsobení nehody s nepojištěným vozidlem

Nejhorší situace nastává, pokud s takto nepojištěným vozidlem zaviníte dopravní nehodu. V tom případě musíte zaplatit nejen pokutu za nepojištění, ale hlavně celou částku za způsobenou škodu, což mohou být tisícové částky, ale i milionové sumy, které normálně za pojištěného platí pojišťovna, avšak nepojištěný ji musí zaplatit sám!

Aby na případnou neschopnost viníka, částku "z vlastní kapsy" zaplatit, nedoplatil majitel poškozeného vozidla, je mu škoda vyplacena z fondu České kanceláře pojistitelů, který k tomu slouží. Ten pak na viníkovi částku vymáhá.

Mít nepojištěné vozidlo se rozhodně nevyplatí. Pokud vozidlo mít pojištěné chcete (což chce asi drtivá většina z nás), hlídejte si také například, kdy Vám končí pojistná smlouva a zařiďte si novou smlouvu včas! Ať Vám zbytečně nevznikne mezidobí, za které byste museli ČKP zaplatit.

Spočítat
ceny

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku