Také pro jízdní kola platí povinná výbava

Také pro jízdní kola platí povinná výbava

Také pro jízdní kola platí povinná výbava

Každý cyklista jedoucí na jízdním kole je součástí silničního provozu, ať už se pohybuje po veřejných komunikacích nebo cyklistických stezkách. I cyklisté tak mají svou vlastní povinnou výbavu, bez které by neměli na kolo sedat. Cílem povinné výbavy je především ochrana jeho samotného.

Pro mnoho cyklistů je povinná výbava zcela zbytečnou záležitostí. Naštěstí si většina z nich uvědomuje pravý smysl této výbavy a dodržuje ji téměř intuitivně. Hlavním smyslem povinné výbavy je ochrana všech účastníků silničního provozu. Nejen auta, ale také cyklisté tak musí být na silnici i stezkách pro cyklisty vždy dobře viditelní.

Povinná výbava cyklisty se týká viditelnosti a bezpečnosti. Z těchto důvodů musí být každé kolo vybaveno:

  •  dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami, které mají odstupňovatelné ovládání (dětské kolo vybavené volnoběžným nábojem s tzv. protišlapací brzdou nemusí mít brzdu přední)
  •  odrazkou červené barvy na zadním kole (možná je kombinace s zadní červenou svítilnou). Plocha jedné strany odrazky musí být dlouhá alespoň 40 mm a pevně umístěna v podélné střední rovině kola. Zadní odrazku mohou nahradit odrazky stejné barvy umístěné na oděvu či obuvi
  •  odrazkou bílé barvy na předním kole. Plocha jedné strany odrazky musí být dlouhá alespoň 40 mm a pevně umístěna v podélné střední rovině kola. Přední odrazku mohou nahradit odrazky stejné barvy umístěné na oděvu či obuvi
  •  odrazkami oranžové barvy umístěných na obou stranách pedálů
  •  jedním až dvěma odrazkami oranžové barvy umístěných na paprscích předního či zadního kola (v ideálním případě obou kol)

V případě snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno zařízeními pro lepší světelnou signalizaci a osvětlení (tma, déšť, apod.):

  •  dopředu svítící světlomet bílé barvy
  •  svítilna červené barvy umístěné na zadní části kola

Pro vyšší bezpečnost cyklisty je důležité aby, volné konce trubek řidítek kola byly vždy spolehlivě zaslepeny (např. zátky či rukojeti). To platí také pro ovládací páčky brzd a řidítek musí být obalené materiálem pohlcujícím energii. Dále pak páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínače nábojů kole, držáky a konce blatníky musí mít taktéž obalené hrany. Matice nábojů kol, které nejsou křídlové, rychloupínací či nemají krytku, musí být vždy uzavřené.

Bezpečně na kole na Slovensku i Rakousku

Podobná pravidla platí také v okolních zemích. Nejčastěji vyráží čeští cyklisté do Rakouska či Slovenská. Jsou to krásné země s přírodou jako dělanou pro cyklisty. I oni však musí dodržovat silniční pravidla stejně jako mít povinnou výbavu dle aktuálních předpisů.

V Rakousku musí být kola vybavené předením světlem bílé či žluté barvy, zadním světlem červené barvy, zadním odrazkem červené barvy, odrazkami bílé či žluté barvy na obou kolech, odrazovými světly žluté barvy na pedálech, dvěma brzdami a zvonkem či klaksonem. Helmu jsou povinni nosit děti do 12 let. V případě, že je na kole převáženo také dítě, musí být vybaveno blatníkem na zadním kole.

Na Slovensku je povinná výbava lehce odlišná a to zejména, co se týče nošení cyklistické helmy. Kolo musí být vybavené světlomety, odrazkami a zvonkem. Cyklisti rovněž musí být vybaveni viditelně umístěnými reflexními prvky na oděvu a to zejména v případě snížené viditelnosti. Helmu musí mít dokonce všichni cyklisté jedoucí mimo obec a děti do 15 let také v obci. Děti do 10 let se navíc nesmí pohybovat na veřejných komunikacích na kole mimo obec bez dozoru cyklisty staršího 15 let.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku