Povinné ručení 2017: Zákonný limit je nedostačující

Povinné ručení 2017: Zákonný limit je nedostačující

Povinné ručení 2017: Zákonný limit je nedostačující

Zákon o povinném ručení kromě jiného stanovuje i minimální limit pojistného plnění, který v současné době činí 35 miliónů korun. Pojišťovny nabízí i varianty povinného ručení s vyššími pojistnými limity a odborníci motoristům jedním hlasem doporučují: “Připlaťte si za vyšší limity”. Příplatek není vysoký, škody však neustále rostou.

Od zavedení nového občanského zákoníku v roce 2014 uplynuly již 3 roky. Zrušil vyměřování škody podle tabulek a v podstatě neexistuje žádný limit. Výše škody se stanovuje individuálně podle mnoha kritérií. To platí také pro oběti dopravní nehod, které mohou požadovat až neuvěřitelné částky s ohledem na míru způsobené škody a její vliv na jejich budoucnost. Zdá se to nemožné, ale v řadě případů nemusí být dostačující ani zákonem stanovený limit.

Škody přesahující zákonný pojistný limit nejsou až tak neobvyklé. „Již v předchozích letech jsme zaregistrovali několik škod, které naši klienti způsobili v zahraničí, a pojistné plnění škod na zdraví se pohybovalo na hranici 100 miliónů Kč,“ uvedl Milan Káňa z Kooperativy.

Když pojistný limit nestačí

Jak již bylo řečeno, pojišťovny nesmí u povinného ručení nabízet nižší pojistný limit, než nařizuje zákon. Již řadu let je tato částka stejná a nezměnila se ani s novým občanským zákoníkem. Základní pojistný limit činí 35 milionů korun na majetkové škody a 35 milionů korun na škody na zdraví a životě. Odborníci však doporučují alespoň 50 milionů pro oba případy.

A přesáhnout škodu 35 milionů korun opravdu není nemožné. Pokud se tak stane, musí viník zbývající škodu uhradit ze svého. Nejčastěji k překročení pojistného limitu dochází u pojistných událostí, při kterých došlo k velmi vážným škodám na zdraví či životě. Nezapomeňte, že z pojistného plnění se hradí náklady na léčení, ztráta na výdělku, kompenzace za ztížení společenského uplatnění, výpomoc s náklady na péči apod.

„Řidiči by měli zohlednit především výši limitu plnění. Lidský život byl Nejvyšším soudem oceněn na deset miliónů korun. V některých případech proto zákonný minimální limit 35 miliónů na újmy na zdraví a na majetku nemusí stačit. Pro průměrného řidiče doporučuji proto limit alespoň 50 miliónů korun,“ uvedla Martina Kafková z finančně poradenské společnosti DataLife.

Za vyšší limit si klient připlatí až 17 %

Volba vyššího pojistného plnění výslednou cenu pojištění ovlivní, ale ne nijak výrazně. Podle pojišťoven je to přibližně 2 až 17 %. Samozřejmě záleží, jaký pojistný limit si vyberete. Některé pojišťovny nabízí nejvyšší pojistné limity plnění až 200 000 milionů korun. V takovém případě by pojistné bylo výrazně vyšší.

V každém případě platí, že o ceně se dá vždy diskutovat. Naše rada tedy zní: Neberte první cenovou nabídku a vyjednávejte. Na pomoc si vezměte ceny konkurence.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku