Jak vypadá povinné ručení v Anglii?

Jak vypadá povinné ručení v Anglii?

Jak vypadá povinné ručení v Anglii?

Pokud směřujete do Anglie za zábavu nebo na pobyt kratší než 6 měsíců, můžete bez obav používat auto registrované v ČR. Samozřejmě musí být řádně pojištěné. Při delším pobytu však musíte vozidlo registrovat v Anglii a sjednat si platné britské povinné ručení.

Povinné ručení je povinné ve všech evropských zemích. Anglie, ani celá Velká Británie není žádnou výjimkou. Jediné, co vás při řízení bude zpočátku hodně mást, je jízda vlevo. Pojištění vozidla se vás bude týkat jak při registraci starého vozidla, tak i při koupi nového vozidla v Anglii. Pojištění musíte mít sjednané před první jízdou stejně jako u nás.

V Anglii mají motoristé na výběr ze tří variant povinného ručení:

  •  Third part only
  •  Third part fire and theft
  •  Comprehensive

Od pojišťovny obdržíte tři dokumenty. The certificate je obdobou naší zelené karty a v době provozování vozidla jej musíte mít u sebe. Druhý dokument The Policy obsahuje pojistné podmínky a třetí The Schedule uvádí všechny detaily uzavřeného pojištění.

Third part only - základní povinní ručení

Toto pojištění připomíná povinné ručení v ČR. Kryje veškeré škody v důsledku zaviněné nehody na majetku, zdraví a životě třetích osob. Nevztahuje se na škody na vozidle pojištěného ani na škody, ke kterým došlo následkem živelné události, krádeže či vandalismu.

Third part fire and theft - kryje navíc požár a krádež

Jak vyplývá z názvu, tato varianta zahrnuje základní Third part only a navíc kryje škody způsobené požárem nebo krádeží.

Comprehensive - allrisk pojištění

Tento typ pojištění poskytuje nejlepší pojistnou ochranu, ale logicky je nejdražší. Pojišťovna vyplatí pojistné plnění poškozeným, kryje škody vzniklé v důsledku požáru a krádeže i škody, které na vozidle vznikly vinou pojištěného. Pojištěný může využít (a připlatit si) další výhody - např. opravu vozu na místě nehody či poruchy, odtah a opravu vozu nebo poskytnutí náhradního auta.

Jak drahé je povinné ručení v Anglii

Podobně jako u nás cenu pojištění ovlivňuje obsah motoru. Nejedná se však o jediný faktor. Mezi další kritéria, podle kterých pojišťovny určují cenu pojištění, patří například následující:

  •  k jakému účelu bude vůz používán (soukromé, taxi apod.)
  •  místo, kde bude vůz pravidelně parkován (na ulici, hlídané parkoviště, garáž)
  •  věk řidiče a jeho zaměstnání
  •  jak dlouho řídíte - lze využít bezeškodní bonus (tzv. no claim bonus) - sleva na pojistném až 75 %
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení Anglie, Povinné ručení Velká Británie, Povinné ručení UK