Před nástupem zimy zvažte havarijní pojištění

Před nástupem zimy zvažte havarijní pojištění

Před nástupem zimy zvažte havarijní pojištění

Zimní období se rychle blíží a s ním také vyšší počet dopravních nehod. Nezapomeňte si proto překontrolovat povinné ručení u Vašeho vozidla. Je též na místě zvážit, zda se Vám nevyplatí i havarijní pojištění.

Proč je povinné ručení povinné

Povinné ručení je definováno zákonem o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a právě dle tohoto zákona musí mít toto pojištění sjednané každé vozidlo, které je zapsané v registru vozidel a má přidělené registrační značky. Pokud je vozidlo bez platného pojištění provozováno na silnicích, vystavuje se jeho majitel riziku udělení finanční pokuty. Dále je pak povinen za každý den neplatného pojištění uhradit tzv. sankční poplatek do poklady České kanceláře pojistitelů (ČKP).

I přesto se však na českých silnicích pohybují tisíce vozidel, které nemají platné pojištění nebo nejsou pojištěné vůbec. I taková vozidla způsobují nehody. Škody jsou pak hrazeny právě z pokladny ČKP a vyplácená částka je poté vymáhaná po viníkovi nehody.

K čemu je povinné ručené určené

Povinné ručené je odpovědnostní pojištění, které kryje všechny škody způsobené třetím osobám na jejich zdraví či majetku a také škody na ostatním majetku (např. značky, svodidla). K základnímu pojištění je vždy možné sjednat doplňková připojištění (např. pojištění skel, pojištění úrazu, pojištění zavazadel, právní ochrana, pojištění pokut).

Vyplatí se havarijní pojištění?

Kromě povinného ručení si můžete sjednat také havarijní pojištění, které kryje škody na Vašem vozidle, způsobené vlastní vinou, ale též škody v důsledku krádeže, vandalismu či živelných pohrom. Havarijní pojištění se hodí pro všechna vozidla, ale zejména ta novější či dražší. Pro starší vozidla existují speciálně upravená havarijní pojištění. Vzhledem k tomu, že ročně je ukradeno průměrně přes deset tisící aut, a v zimním období je riziko nějakého toho "ťukance" vyšší, určitě se vyplatí o havarijním pojištění uvažovat.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku