Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

Stalo se běžnou praxí, že při přepisu je na vozidlo sjednané povinné ručení dokonce dvakrát. Povinné ručení má uzavřené původní i nový majitel. To však není nutné. Stačí pouze zajistit, aby vozidlo mělo jedno platné pojištění.

Novým majitelům ojetých vozidel je doporučeno sjednat si povinné ručení co nejdříve a nejlépe v den prodeje. To však neplatí pro případy, kdy původní majitel povinné ručení stále nezrušil. „Datem uvedeným v kupní smlouvě se stáváte vlastníkem vozidla. K tomuto dni máte povinnost zajistit, aby mělo toto provozované vozidlo sjednané povinné ručení. Motoristům však rozhodně nedoporučujeme, aby měli paralelně sjednané dvojí povinné ručení. Je však třeba zajistit, aby nebylo provozované vozidlo bez zákonného pojištění ani jeden den,“ vysvětluje Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Spočítat
ceny

Základem je domluva mezi původním a novým majitelem vozidla

Aby nedocházelo k duplikaci povinného ručení, je třeba, aby se nový majitel domluvil s původním majitelem na konkrétním datu zrušení povinného ručení. Tím si kupující zajistí dostatečný čas, aby zajistil odpovídající povinné ručení i přepis vozidla. Pokud by se však obě strany nedohodly a vozidlo bylo nějaký čas nepojištěné, zodpovědnost za porušení zákona nese pouze kupující jako nový majitel vozidla.

Povinné ručení je také důležité pro přepis vozidla na registru. Bez platného pojištění Vám vozidlo nepřepíší. „Z hlediska přepisu vozidla vyplývá pro žadatele o registraci povinnost přiložit k žádosti kromě ostatních dokladů také doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, takzvanou zelenou kartu. Pro registraci je tedy rozhodné předložení platné zelené karty vystavené k vozidlu, které je předmětem registrace,“ vysvětluje Petr Mareček z pražského magistrátu.


Zapomeňte na ochranou lhůtu

Velké množství lidí se domnívá, že existuje nějaká ochranná lhůta, po kterou si nový majitel zajistí nové pojištění hezky v klidu. Dle zákona však žádná taková lhůta neexistuje a motorové vozidla musí být pojištěno po celou dobu svého provozu, „Někteří kupující ojetin se často mylně domnívají, že existuje jakási ochranná lhůta. Ta by měla motoristu chránit v době pojišťovacího „vakua“, kdy prodávající povinné ručení zruší a nový vlastník si jej ještě nesjedná.Žádná ochranná lhůta v tomto případě neexistuje,“ varuje Aleš Povr.


Za nepojištěné vozidlo hrozí majiteli sankce

Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku udělení pokuty. Platnost pojištění registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.

Přehled denních sazeb podle druhů vozidel:

Motocykl s objemem válců motoru do 350 cm3 20 Kč
Motocykl s objemem válců motoru nad 350 cm3 30 Kč
Osobní automobil s objemem válců motoru do 1 850 cm3 50 Kč
Osobní automobil s objemem válců motoru nad 1 850 cm3 70 Kč
Autobus 160 Kč
Nákladní vozidlo s největší přípustnou hmotností do 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 3 500 kg do 10 000 kg 130 Kč
Tahač nebo jiné nákladní vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 10 000 kg 300 Kč
Speciální vozidlo 80 Kč
Přípojné vozidlo s nejvyšší přípustnou hmotností do 3 500 kg 30 Kč
Zemědělský nebo lesnický traktor a jejich přípojné vozidlo 40 Kč
Ostatní vozidla 60 Kč

Výše příspěvku se vypočte vynásobení počtu dní a denní sazby. Do celkové částky jsou zahrnuty také náklady uplatnění (tisk dopisu, poštovné, zpracování plateb atd.).

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku