Vláda zrušila příspěvek nepojištěných

Vláda zrušila příspěvek nepojištěných

Vláda zrušila příspěvek nepojištěných

Před pár dny vstoupila v platnost novela zákona č. 168/1999 Sb. (o povinném ručení), která definitivně zrušila diskutované příspěvky nepojištěných. Česká kancelář pojistitelů i pojišťovny se nyní obávají růstu nepojištěných vozidel a upozorňují české řidiče, že povinné ručení nadále zůstává povinné.

Novela zákona o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovými vozidly nabyla účinnosti 15. ledna 2015. Nejvíce diskutovanou změnou, kterou novela zákona přinesla, je zrušení příspěvku nepojištěných do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ta se nyní obává výrazného nárůstu vozidel bez povinného ručení.

Za nepojištěné vozidla pokuta 40 tisíc korun

Provozovat vozidlo bez platného povinného ručení je stále nezákonné a za porušení zákona hrozí majiteli nepojištěného vozidla pokuta ve správním řízení až do výše 40 tisíc korun. Nově také bude vozidlo nenávratně vyřazeno z registru vozidel a v případě, že majitel způsobí nehodu, bude povinen uhradit škodu v plné výši.

Doposud však bylo hlavní hrozbou pro nepoctivé řidiče zaplacení příspěvku do Garančního fondu. Ten činil 20 až 300 korun za každý den po celou dobu nesjednaného či neplatného pojištění. Zaplacení pojištění a vymáhání příspěvku zajišťovala Česká kancelář pojistitelů. Výše příspěvku byla nastavená tak, aby motoristé raději uzavřeli povinné ručení než platili následné sankce.

Česká kancelář pojistitelů zrušení příspěvku kritizuje a upozorňuje, že hlavním smyslem příspěvku a celého Garančního fondu je zaplacení škod, které způsobují řidiči nepojištěných vozidel. Nyní totiž budou muset do Garančního fondu pojišťovny přispívat vyššími částkami, což se pravděpodobně projeví na vyšších cenách povinného ručení. Zrušení příspěvku tedy negativně postihne právě ty, kteří si povinné ručení řádně platí.

„Pokud budou muset pojišťovny opět přispívat na nepojištěné škody, pak bude ze zákona nutné tento dodatečný náklad pochopitelně zohlednit v pojistném. Scénáře o vývoji počtu a výši nepojištěných škod ukazují, že by povinné ručení mohlo v důsledku zrušení příspěvku nepojištěných zdražit v řádu stovek korun,” zdůrazňuje Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Konec výzev od České kanceláře pojistitelů

Poslední výzvy byly odeslány před 15. lednem 2015 a řidiči jsou povinni na ně reagovat patřičným způsobem. Ode dne 15. ledna již žádné výzvy odeslány nebudou. Příspěvek do Garančního fondu byl zrušen a to bez náhrady. Důvodem byla duplicita sankcí za jeden přestupek.

Zákonná povinnost mít uzavřené pojištění tedy stále platí beze změny. Nepojištěným motoristům nyní hrozí pouze pokuta od 5 000 do 40 000 korun ve správním řízením a za nepředložení karty zaplatí motorista 1 500 až 3 000 korun. Pokud bude zjištěné, že vozidlo nemá platné pojištění déle než 14 dní, budu okamžitě a nenávratně vyřazeno z registru vozidel.

Povinnost uhradit způsobené škody také nadále platí. Způsobenou škodu nejprve uhradí Česká kancelář pojistitelů poškozenému a následně ji bude vymáhat po viníkovi škody. Doposud platilo, že Česká kancelář pojistitelů od viníka získala zpět v průměru 30 procent z celkové škody.

„Garanční fond bude zachován a budou z něho nadále hrazeny nepojištěné škody, změní se ale zdroje jeho financování. Po roce 2009 došlo k omezení příspěvků pojišťoven do Garančního fondu. Redukce nákladů povinného ručení měla vliv na pokles ceny pojištění, které postupně zlevnilo o více než 30 procent,” vysvětluje Jakub Hradec.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku