Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení

Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení

Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení

Prodáváte-li auto, je důležité nezapomenout zrušit povinné ručení. Pokud jej totiž nezrušíte a nový majitel si nové povinné ručení nesjedná, můžete velmi snadno přijít o bonus na povinné ručení kvůli nehodě, kterou jste nezpůsobili.

Povinné ručení musí původní majitel zrušit. Pokud tak neučiní, platí i po prodeji auta. Pokud si nový majitel nesjedná vlastní povinné ručení, může být původní majitel velmi nemile překvapený, až mu pojišťovna pošle upozornění o zvýšení ceny povinného ručení a ztrátu bonusu za bezeškodný průběh, který může činit až 60 procent. Stačí, když nový vlastník způsobí dopravní nehodu.

„Protože prostřednictvím svého pojištění nesete za vozidlo stále odpovědnost, byla by škoda poškozenému vyplacena z tohoto povinného ručení. A tato dopravní nehoda by se promítla do bonusu,“ vysvětlil nám Aleš Povr, mluvčí České asociace pojišťoven.

Pokud však nový majitel auta má i své vlastní povinné ručení,pak by škoda měla být vyplacená již z tohoto pojištění. „V tomto případě by už nesl za vozidlo odpovědnost nový majitel a šlo by to z jeho povinného ručení. Reflektoval by se skutečný stav tak, jak to je uvedeno v registru vozidel i v pojistné smlouvě,“ uvedl Aleš Povr a zároveň dodal: „Pokud pojistnou smlouvu nezrušíte, tak je stále platná a motoristé takto skutečně riskují. Je třeba neprodleně ukončit pojistnou smlouvu a ihned, jak se stanete vlastníkem vozidla, uzavřít nové povinné ručení.“

Rozhodující je datum nahlášení prodeje auta

Se svou zkušeností se nám svěřil například pan Dominik Č. z Prahy. “Prodal jsem auto a hned jej odhlásil na úřadě. Pak jsem ale onemocněl a nestihl jsem zrušit smlouvu o povinném ručení. Hodně mě překvapilo, že když jsem to po třech týdnech šel udělat, pak rozhodující pro ukončení smlouvy nebylo datum prodeje, ale datum nahlášení pojišťovně,” vypráví.

Auto v tomto případě mělo platné dokonce dvě pojištění najedou. Je to vůbec možné? „Pokud vozidlo prodám, tak mám ze zákona povinnost nahlásit pojišťovně příslušnou událost tak, aby mohla být pojistná smlouva zrušena. Pokud tak neučiním, tak vlastně dobrovolně platím za něco, co bych mít pojištěné neměl a co jsem měl nahlásit, že by mělo být ukončeno,“ vysvětluje Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Porovnat povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku