Prošlá STK může vyjít i na miliony

Prošlá STK může vyjít i na miliony

Prošlá STK může vyjít i na miliony

Koupit si auto není jen tak. S jeho provozem souvisí řada povinností, jejichž cílem je zajistit bezpečí na silnicích. Z tohoto důvodu musí mít každé vozidlo kromě povinného ručení platnou technickou kontrolu (STK). Ta je důkazem, že technický stav vozidla je v pořádku.

Každý rok česká policie řeší stovky tisíc dopravních přestupků týkajících se neplatné a prošlé STK. Udělené pokuty dosahují výše desítek milionů korun. Někdy je kontrolované auto v pořádku a STK stačí jednoduše obnovit, jindy je technicky stav katastrofální a auto by se po silnici vůbec nemělo pohybovat.

Co vše se může stát, když přehlédnete termín nové technické kontroly a řídíte auto s prošlou STK? Záleží na okolnostech. Tato “drobná chybička” nemusí stát vůbec nic, může vás však také vyjít na miliony korun. To v případě, že s takovým autem způsobíte vážnou dopravní nehodu.

Jaké jsou nejčastější závady zjištění při STK?

• koroze, prasklý rám či karosérie • deformace karosérie s ostrými hranami • únik provozních kapalin • závady na osvětlení • vadné pneumatiky • nadměrná vůle v řízení či nápravách

Pane řidiči, dejte si to do pořádku

V nejlepším případě narazíte na policisty, kteří vás na prošlou STK pouze upozorní a důrazně vám doporučí chybu urychleně napravit. Méně přátelští policisté vám mohou při namátkové kontrole udělit finanční pokutu až do výše 2 000 Kč a dle uvážení vás připravit o pár bodíků. Policista vám navíc může zakázat pokračovat v jízdě až do doby, dokud nebudete mít platnou STK. Vozidlo je tedy nutné nechat odtáhnout do servisu, který STK provede.

Pokud vás policisté vyhmátnou na obzvláště nebezpečném místě nebo stav auta ohrožuje ostatní účastníky provozu, mohou vám nařídit okamžitý odtah, pokutu ve výši 5 000 až 10 000 Kč a zákaz řízení v délce od 6 do 12 měsíců. A ve správním řízení může prošlá STK nezodpovědného majitele vyjít na 50 000 Kč.

Už nyní vás prošlá STK vyjde na několik tisíc korun. Kromě toho, že musíte zaplatit pokutu, s největší pravděpodobností zaplatíte ze svého i odtah. A to i v případě, že máte sjednané odpovídající pojištění. Prošlou STK pojišťovny hodnotí jako porušení pojistných podmínek a odtah odmítnou zaplatit.

Nehoda a prošlá STK? Pojišťovna bude chtít peníze zpět

Nejhorší situace nastane, způsobí-li řidič s autem bez platné STK nehodu. Výsledné rozhodnutí pojišťovny bude samozřejmě záviset na vážnosti způsobené nehody a celkové výši škody. Pojišťovna by měla prokázat, že technický stav měl na vznik dopravní nehody vliv.

„Podle zákona o povinném ručení má pojistitel proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil (regres), jestliže prokáže, že pojištěný provozoval vozidlo, jehož technická způsobilost nebyla schválena, to vše za podmínky, že provozování vozidla bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody,“ uvedl Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Způsobenou škodu pojišťovna poškozenému uhradí, následně ji ale bude po viníkovi vymáhat zpět. Bohužel se některé škody, zejména ty na zdraví a životě, mohou vyšplhat i do několika milionů korun. A za to prošlá STK rozhodně nestojí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku