Rady a tipy na dovolenou do zahraničí aneb co všechno zařídit před cestou

Rady a tipy na dovolenou do zahraničí aneb co všechno zařídit před cestou

Co vše si vzít na dovolenou - balení kufru

Zdaleka ne každý cestovatel se považuje za dobrodruha, který si doma rychle sbalí skromný batůžek a ostatní řeší až “za jízdy”. Obzvlášť v dnešní době se vyplatí být připraven na cokoliv. Na co se před cestou do zahraničí zaměřit především?

Příprava na cestu do zahraničí se odvíjí od typu. Jinak se budete chystat na dovolenou typu all-inclusive u moře a jinak na několikatýdenní cestování po Asii na vlastní pěst bez asistence cestovní kanceláře. V prvním případě vám informace poskytne cestovka, v druhém si budete muset poradit sami.  

porovnání cestovního pojištění

Co zařídit s velkým časovým předstihem 

Nákup letenek  

Zejména u delších cest je doporučeno nákup letenky řešit i s několikaměsíčním předstihem. Kromě většího výběru cílových lokalit, máte šanci natrefit na akční nabídku a sehnat letenku doslova za "pár šupů" 

Než však letenku zaplatíte, proveďte krátký intenzivní průzkum. Za nízkou cenou se mohou ukrývat ne zrovna pozitivní důvody. Zjistěte si například, jaká v dané zemi panuje situace, zda tam neprobíhají nějaké nepokoje nebo se nejedná o období šílených dešťů, kvůli kterým dovolenou strávíte u hotelového bazénu. Pokud tam vůbec nějaký bazén bude.

Cestovní doklady a víza 

Opět dle cílové destinace zkontrolujte své cestovní doklady. Důležitá je platnost cestovního pasu. Mnohé země požadují určitou délku platnosti dokladů i po ukončení dovolené na jejich území.  

Zjistěte, zda je požadováno vízum. Některé země nemají zastoupení v ČR. Pro vízum si tak budete muset zajet třeba do sousedního Německa. Tyto záležitosti se vyplatí řešit dříve kvůli případným komplikacím. 

Očkování

Pokud se chystáte do exotičtější země, myslete na možná zdravotní rizika. Nejlépe uděláte, navštívíte-li očkovací centrum a necháte si poradit, která z doporučených očkování byste rozhodně měli absolvovat. Ke všeobecně doporučovaným očkování patří zejména očkování proti žloutence (hepatitidě) A a B, tetanu, tyfu a případně i vzteklině.  

Některé země vyžadují dokonce povinné očkování. Nejčastěji se jedná o očkování proti žluté zimnici. Bez potvrzení o provedeném očkování v mezinárodním očkovacím průkazu vás do takové země vůbec nepustí. Většinou se však jedná o doporučená očkování.  

Co dělat v mezičase 

Připravte si itinerář cesty 

Letenku již máte, cestovní doklady jsou v pořádku nebo se vyřizují a domluvený máte i plán očkování. Nastala ideální doba pro podrobné plánování cesty. Improvizaci raději přenechte cestovatelům, kteří na cestách stráví týdny či dokonce měsíce.  

Pokud však v zemi strávíte “pouze” nějaké dva až tři týdny, vyplatí se vědět, co vás zajímá a co chcete vidět nejvíce. Řešením plánu až na místě akorát ztratíte čas, který byste mohli věnovat poznávání.  

Kromě přípravy podrobného itineráře cesty můžete rovněž:

 • zarezervovat v půjčovně osobní auto, abyste pár dní před odjezdem nezjistili, že auta ve vašem termínu “došla”, 
 • zajistit si ubytování alespoň na první dny, pokud se plánujete přemisťovat, 
 • stáhnout si offline mapy – slušné mapové podklady i v zahraničí nabízí Seznam.cz, 
 • registrovat se v systém DROZD – dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí vyžadující údaje o tom, kdy a kam cestujete. MZV tak může poskytnout pomoc v nouzi nebo varovat před nebezpečím.  
 

Příprava seznamu “co s sebou”

Soupis věcí sebou je užitečná věc. Ideální je jej vypracovat dříve a několikrát projet. Díky tomu získáte 100%  jistotu, že na nic nezapomenete, ale ani nepovezete zbytečnosti. To se při omezené váze zavazadel vždy hodí. Přidejte i jednotlivé úkony a vzorně si je odškrtněte, jakmile budou vyřízeny. 

Co by v seznamu nemělo chybět:

 • vhodné oblečení a obuv,  
 • drogerie, 
 • cestovní lékárnička, 
 • elektronika, 
 • nezbytné sportovní vybavení, 
 • a další dle konkrétní cesty. 
 

Na co nezapomenout pár dní před odjezdem 

Výměna peněz 

Pokud nelze směnu peněz z korun za národní měnu provést už v ČR, je nutné s sebou mít eura nebo dolary. Platební karty rovněž nemusí být akceptovány všude, proto s sebou vždy mějte dostatečnou finanční hotovost. Zjistěte si, kde lze směnu peněz provést bezpečně a s přijatelným kurzem. Nezbytností bývá často kreditní karta, bez které vám nemusí půjčit například auto. 

Co vše si vzít na dovolenou - manželský pár na recepci

Cestovní pojištění do zahraničí 

Před zdravotními potížemi na místě, ať už se jedná o nemoc nebo úraz, vás ochrání kvalitní cestovní pojištění. Sjednat si lze cestovní pojištění online pár minut před odjezdem. Ve svém zájmu sjednání cestovka nenechávejte na poslední chvíli. Nejen kvůli finanční úspoře se vyplatí porovnat si více nabídek.  

Při výběru cestovního pojištění je zásadní:

 • odpovídající rozsah pojištění, 
 • doplňková připojištění (např. adrenalinové a rizikové sporty), 
 • pojištění odpovědnosti,  
 • dostatečně vysoké pojistné limity. 
 

Cestování v dobách Covid-19 

Samotnou kapitolu cestování do zahraničí představuje nový virus Covid-19, který svět trápí déle než rok. Zjistěte si proto aktuální podmínky cestování. Některé země požadují test, výjimečně je povinná automatická karanténa.  

Na koronavirový test se objednejte i tehdy, není-li v cílové zemi vůbec vyžadován. Konáte tak nejen pro své zdraví, ale i zdraví ostatních lidí, se kterými na svých cestách přijdete do blízkého kontaktu. Budete-li v době cesty již očkovaní, tím lépe.  

Finální kontrola 

Pár dní před odjezdem, ať máte alespoň minimální rezervu na řešení problémů, proveďte závěrečnou kontrolu všech kroků. Zkontrolujte finance na cestu, mrkněte na doklady a svůj seznam a ověřte, že jste vyřídili, sehnali a nakoupili vše potřebné. Nyní můžete zaklapnout kufr a užít si dovolenou na plné pecky.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, duchod