Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

Zdaleka ne pro každého je výhodou, že si povinné ručení musí uzavřít a tudíž zaplatit na celý rok. Existují totiž motoristé, kteří svá vozidla používají pouze během letních měsíců, a nemusí jít pouze o motorkáře. Pro tyto tzv. sváteční řidiče je lepší volbou uzavřít si povinné ručení pouze na období, po které usedají za volant aktivně.

Povinnost sjednat si povinné ručení celoročně dávno neexistuje. Pojišťovny vyslyšely přání mnoha motoristů, kteří za volant svých motorových miláčků usedají pouze na pár měsíců v roce. Nejedná se přitom o motorkáře, ale patří sem například majitelé veteránů, kabrioletů, ale i běžných vozidel.

Pokud si však sjednáte sezónní pojištění, nesmíte se svým vozidlem vyjete na veřejné komunikace v době, kdy vozidlo pojištěné není. Je proto dobré si být 100procentně jistý, že vozidlo v této době nepoužijete. Pokud byste způsobili nehodu během této doby, museli byste veškerou zaviněnou škodu zaplatit ze svého. „Takovéto události se stávají a pro nepojištěného řidiče nezřídka mívají bohužel i likvidační dopad,” upozorňuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Nepleťte si sezónní pojištění s krátkodobým povinným ručením

Sezónní pojištění najdeme v nabídce České podnikatelské pojišťovny, Allianz pojišťovny a Uniqy pojišťovny. Pojištění se přitom uzavírá na dobu neurčitou s tím, že auto je pojištěné po dobu vybraných měsíců. Po dobu, kdy je pojištění neplatné však není nutné odevzdat registrační značky do depozitu. „Ve své podstatě se pojistná smlouva v systému chová jako smlouva sjednaná na dobu neurčitou. Počátek i konec sezóny je v ní uveden, a pokud klient nepotřebuje měnit vybranou sezónu, smlouva může existovat několik let bez jakýchkoliv zásahů,” uvedla Renata Čapková z ČPP.

To je právě rozdíl mezi sezónním a krátkodobým povinným ručením. V druhém případě je smlouva o povinném ručení uzavřená pouze na určité období. Poté je nutné pojištění obnovit nebo odevzdat registrační značky do depozitu. „U krátkodobého pojištění se počítá s tím, že motorista na konci sezóny uloží značky do depozitu a na jaře si je zase vyzvedne. V tomto případě se smlouva uzavírá na tuto přesně vymezenou dobu,” řekla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Krátkodobé povinné ručení rovněž nabízí ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna a Generali pojišťovna.

Pojistit si můžete tři i deset měsíců

U sezónního pojištění se počítá s tím, že motoristé vozidlo nepoužívají především v zimě. Proto je možné si vozidlo pojistit až na deset měsíců, nejméně však na tři měsíce. Například pojišťovna Uniqa má pro letní sezónu vyhrazené období od 1. dubna do 31. října. Sezónní pojištění stále častěji využívají motorkáři a starší motoristé.

Cenově může sezónní povinné ručení vyjít velice výhodně. A to zejména pro řidiče, kteří jezdí bez nehody. Povinné ručení “na léto” je může vyjít dokonce levněji než celoroční dálniční známka. Nejlepším způsobem je sjednat si povinné ručení na sezónu online. Tento způsob přímo doporučují pojišťovny. “Při sjednání přes internet je autopojištění účinné už deset minut po vyplnění příslušného formuláře. Zelenou kartu s měsíční platností majitel vozidla získá obratem na svoji mailovou adresu a její originál dostane poštou hned po zaplacení,“ vypočítává výhody online pojištění Veronika Hašplová za Allianz pojišťovny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku