Stále oblíbenější spolujízda

Stále oblíbenější spolujízda

Stále oblíbenější spolujízda má svá úskalí

Mnoho lidí tráví většinu část dne za volantem. Většinou tak činí z pracovních důvodů či za zábavou. Z důvodu snižování nákladů, které sou stále vyšší, i nalezení společníka na cesty mnoho lidí nabízí tzv. spolujízdu. Tato služba je stále více oblíbenější na obou stranách. Pozor ale na rizika, které tento snadný výdělek skýtá.

Co je to “spolujízda”?

Spolujízda je stále oblíbenější služba. Jedná se o levnější způsob cestování po České republice i v rámci Evropy. Na internetu najdete více stránek, které spolujízdu nabízí (např. www.spolujizda.cz či www.jizdomat.cz). Zde mohou řidiči zadávat plánované cesty a hledat spolucestujcí. Naopak zájemci o spolujízdu zde zadají svou poptávku a čekají na nabídku řidičů. Systém je výhodné pro obě strany. Řidič dostane za cestu zčásti zaplacenou a cestující ušetří za běžnou dopravu vlakem či autobusem.

Řidič je zodpovědný za všechny cestující

Spolujízda však skýtá také rizika a snadný přívýdělek se může během pár vteřin proměnit v noční můru. V případě, že dojde k dopravní nehodě, kterou způsobí řidič auto, může jej čekat platba vysoké odškodného. A to je vzhledem k vysokým sumám odškodného velký problém obzvláště tehdy, nemá-li řidič kvalitní povinné ručení s vysokými limity pojistného plnění.

„Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny cestující, které veze v autě, a to bez ohledu na to, v jakém jsou k němu vztahu. Nezáleží tedy na tom, zda jde o jeho příbuzné či cizí osoby, nebo kdy tito lidé do vozu přistoupili – na všechny spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění v rámci povinného ručení,“ vysvětluje Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace pojistných událostí vozidel v Allianz pojišťovně.

Výše pojistných limitů je stále důležitější

Na počátku roku 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přinesl velké změny v oblasti vyplácení odškodného. Byly zrušeny tabulky a výše odškodného je v současné době závislá na rozhodnutí soudu. To znamená, že v případech závažného poškození zdraví, může odškodné činit několik set až milionů korun. A taková částka může vinného řidiče zadlužit až do konce života.

Řešením je kvalitní povinné ručení s vysokým limitem pojistného plnění. Zákon stanovuje minimální částku ve výši 35 milionů korun v případě škody na majetku a 35 milionů korun v případě škod na zdraví a životě. Odborníci však doporučují minimální limit ve výši od 100 milionů korun výše. Výjimečné nejsou ani limity ve výši 200 milionů korun. Vysoké limity jsou důležité zejména pro profesionální řidiče a pro ty, kteří tráví za volantem většinu svého času.

Kromě vyšších pojistných limitů je vhodné sjednat úrazové připojištění nejen pro řidiče ale všech osob cestujících ve vozidle.

Chcete-li tedy nabízet spolujízdu, nezapomeňte si zkontrolovat platnost svého povinného ručení a zelené karty. Je-li to nutné, projednejte se svou pojišťovnou navýšení pojistných limitů nebo si rovnou najděte nového pojistitele například na stránkách ePojištění.cz.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku