Nehod se zvěří stále přibývá

Nehod se zvěří stále přibývá

Nehod se zvěří stále přibývá

Více jak o 15 procent stoupl počet nehod způsobených srážkou s lesní zvěří. Ke srážkám již nedochází pouze na silnicích mimo města a obce, ale i na okrajích Prahy. Na vině je přemnožená zvěř, neopatrní řidiči i kradení ochranných plotů podél silnic.

Velmi nepříjemná situace nastala například v Brdech u Prahy, kde se přemnožená zvěř pohybuje i v centru měst a obcí. Společně s nepozorností řidičů se zatím nedaří počet srážek s lesní zvěří snižovat. Počet naopak narůstá a v loňském roce byl nárůst dokonce 15 procentní. Vzniklé škody se pohybují v řádu desítek tisíc korun a ve většině případech jde pouze o škody na majetku.

"Střet s vysokou nebo černou zvěří dosahuje zpravidla škody v řádu desítek tisíc korun. Ve vyšší rychlosti ale i kolize s několikakilovým zajícem může přivodit podstatné škody na předku vozidla. Totéž platí o specifických škodách na čelních sklech srážkou s většími ptáky. Nejhorší bývají ojedinělé události, kdy zvíře po nárazu ve vysoké rychlosti dokonce prorazí přední sklo a pronikne do kabiny. Tam jsme již registrovali i škody na zdraví posádky vozidla," sdělila Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Za odvoz poraženého zvířete hrozí pokuta a obvinění z pytláctví

V žádném případě není možné poražené zvíře odvézt a připravit si z něj nedělní oběd. Vždy je nutné zavolat policii, která odvoz zajistí dle zákona. V opačném případě hrozí řidiči finanční pokuta a obvinění z pytláctví. Lesní zvěř není majetkem žádné osoby či skupiny. Lovením jsou pověřeny osoby ze zákona a srážka autem k povoleným způsobem rozhodně nepatří.

Za škodu na autě myslivci také nezodpovídají. Jsou sice pověřeni péči o lesní zvěř, ale ta není jejich majetkem, tudíž nemohou zodpovídat za podobné škody. Jiná situace platí pro domácí zvěř, jako jen například kráva. "Jinak by to bylo, kdyby nehodu způsobila třeba kráva. Ta má svého majitele, který měl zabezpečit, že zvíře nebude běhat volně po silnici. Na něho se pak můžete obrátit s žádostí o náhradu škody," uvedl advokát Tomáš Pelikán.

Kdo uhradí škodu na autě?

Z pohledu úhrady škody na majetku byly srážky se zvěří vždy problematické. Za škodu nezodpovídá jiná osoba, a proto ji není možné uhradit z povinného ručení. Úspěšní budou tedy řidiči, kteří mají sjednané havarijní pojištění, a nebo ti, jejichž pojišťovny nabízí střet se zvěří jako součást povinného ručení (Allianz pojišťovna, dražší varianty u České pojišťovny).

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku