Transformovaný, nebo účastnický penzijní fond?

Transformovaný, nebo účastnický penzijní fond?

Nová podoba penzijních fondů – transformované, nebo účastnické?

Před spuštěním schválené reformy penzijního spoření je dobré si ujasnit, co se stane s penzijními fondy. Stávající penzijní fondy se změní v penzijní společnosti, které budou spravovat dva základní druhy fondů – transformované a účastnické.

Transformované fondy

Transformované fondy vzniknou ze stávajících fondů a budou se řídit stejnými pravidly, včetně garance nezáporného zhodnocení, které je platné pro všechny stávající smlouvy o penzijním připojištění. Do tohoto fondu nebudou moci noví klienti vstupovat, ale dále v něm budou zhodnocovány příspěvky klientů, kteří se v něm rozhodnou zůstat. Jde tedy o přímého pokračovatele penzijního připojištění, jaké známe dnes, a klienti do transformovaného fondu mohou dále posílat své peníze, získávat státní příspěvky a nechat si vyplácet penze.

Účastnické fondy

Jádrem reformy jsou však účastnické fondy, které přinášejí větší možnosti (každá penzijní společnost bude mít více účastnických fondů, ve kterých bude provozovat jiné investiční strategie s různým poměrem mezi rizikovostí a ziskovostí).

Klienti transformovaného fondu si budou moci své peníze převést do fondů účastnických (nikdy ne obráceně ani zpět!). Můžete naráz využít několik účastnických fondů jedné penzijní společnosti, takže si můžete část peněz spořit v konzervativním účastnickém fondu a část v dynamickém, kde je větší riziko ztráty a zároveň vyššího zisku. V žádném účastnickém fondu vám však nebude garantováno nezáporné zhodnocení.

Zároveň platí, že není možné být klientem transformovaného a účastnického fondu zároveň.

Shrnutí

Klienti stávajících penzijních fondů mají možnost dále pokračovat v penzijním připojištění, které znají. Jejich peníze se převedou do transformovaného fondu, ve kterém mají dále garantované nezáporné zhodnocení a velmi konzervativní investiční strategii.

Noví klienti a klienti stávající, kteří se tak rozhodnou, vstoupí do účastnického fondu, ve kterém si budou moci zvolit investiční strategii (i více strategií zároveň). V těchto fondech už neplatí garance nezáporného zhodnocení, ale fond bude mít větší volnost při pokusech o zhodnocení příspěvků klientů, což by mělo umožnit větší zisky a tedy i zhodnocení.

Změna pravidel státních příspěvků postihne všechny fondy, včetně stávajících smluv v transformovaných fondech. Pravidla budou tedy stejná pro oba druhy fondů. V následující tabulce uvidíte, jaké příspěvky od státu dostanete při jakých vlastních příspěvcích:

Příspěvek účastníka penzijního spoření Státní příspěvek
Pod 300 Kč Nic
300 Kč 90 Kč
400 Kč 110 Kč
500 Kč 130 Kč
600 Kč 150 Kč
700 Kč 170 Kč
800 Kč 190 Kč
900 Kč 210 Kč
1 000 Kč 230 Kč

  Pozor: Státní příspěvek se vztahuje pouze na příspěvek účastníka. Nemá na něj vliv výše příspěvku zaměstnavatele.

Zvýšit příspěvek

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku